Boerboel Özellikleri Nelerdir? Boerboel Nasıl Bir Köpektir?

Boerboel Özellikleri Nelerdir? Boerboel Nasıl Bir Köpektir?

Boerboel cinsi köpekler, Güney Afrika kökenli olan melez köpeklerdir.

Boerboel cinsi köpekler, Güney Afrika kökenli olan melez köpeklerdir. Bu bölgeye gelmiş olan Hollandalıların, Bull Mastif cinsini diğer bazı büyük köpek ırkları ile melezlemeleri sonucunda ortaya çıkan Boerboeller, ilk olarak koruma amacı ile kullanılmıştır. Dolayısıyla en cesur köpek cinsleri arasında bulunduğu için Boerboel özellikleri en çok korumacılık konusunda gelişmiştir.

İri bir köpek olduğundan dolayı, rahatça hareket edebileceği geniş bir bahçede beslenmesi daha doğrudur. Bundan dolayı apartmanda beslenmesi pek tavsiye edilmez. Güçlü, cesur ve zeki bir cins olmasından dolayı ise eğitim sırasında dikkatli olunması gerekir. Çünkü sahibinin aşırı baskıcı olması durumunda itaat etme özelliği göstermemesi ve saldırganlaşması mümkündür.

Soğuk hava şartlarına karşı pek dayanıklı olmayan köpeğin tüyleri kısa ve tüy rengi kahverengi – sarı tonları arasındadır. Ayrıca köpeğin gözünde en fazla rastlanan sağlık sorunlarının başında ektropion ve entropion gelir.

Ektropiyon Nedir?

Ektropion, alt gözkapağının dış tarafa doğru kıvrılmasıdır. Bu durumda gözün mikrok kapması kolaylaşabilir. Köpeklerde ektropion, Boerboel gibi büyük köpeklerin yanısıra Clumber Spaniel, Cocker Spaniel ve Basset Hound gibi küçük köpek ırklarında da görülebilmektedir. Köpeklerde ektropion belirtileri arasında en kolay anlaşılabileni ise alt göz kapağının ve çevresinin kızarmasıdır.

Entropion Nedir?

Boerboel özellikleri arasında entropion sorununa eğilim de görülür. Bu sağlık sorunu ise göz kapağının göz içine kıvrılması olarak tanımlanabilir. Köpeklerde entropion, Boerboel cinsi dışında Chow Chow, Poodle, Boxer, Napoliten Mastif, Labrador, Rottweiler ve Shiba İnu gibi birbirinden farklı cinsler de sıklıkla ortaya çıkabilen bir sorundur. Köpeklerde entropion belirtileri arasında gözün çapaklanması, göz çevresinin küçülmesi ve kızarması bulunur.

Boerboel Kilosu Ne Kadardır?

Bu köpek, bekçi köpeği türleri arasında kilosu en fazla olan köpeklerden bir tanesidir. Boerboel kilosu, türün yetişkin olan erkek köpekleri için 60 – 80 kilogram ve yetişkin olandişi köpekleri için ise 55 – 75 kilogramdır.

Fakat köpeğin yaşam şartları ile ilişkili olarak bu kilo ölçülerinde değişimler ortaya çıkabilir. Ayrıca bilinçsiz olarak fazla su ya da gıda tüketmesine izin verilmemelidir. Çünkü Boerboel özellikleri arasında ne yazık ki bazı mide sorunlarına yatkınlık bulunur.

Boerboel Boyu Ne Kadardır?

Boerboel boyu, standart bir erkek birey için 60 – 65 santimetre ve dişi birey için 55 – 60 santimetredir. Bu köpeğin kemik yapısı oldukça sağlam olsa da, kalça çıkığı problemini yaşayabilme riski yüksektir. Bunların dışında, dirsek eklemleri ile alakalı sağlık sorunlarına karşı köpek sahibinin dikkatli olması tavsiye edilir.

Boerboel Yasak mıdır?

Türkiye’de yasak olan köpekler, genel olarak büyük köpek ırklarına mensup köpeklerdir. Dolayısıyla yırtıcı bir koruma köpeği olan Boerboel de yasaklıdır. Yeteri kadar sosyalleştirilmesi halinde çok sakin bir ev arkadaşı olabilen bu köpekler, deneyimsiz sahiplerden kaynaklanacak olan sorunların engellenmesi için Türkiye dışında İsviçre, Fransa ve Danimarka’da da yasaklanmıştır.