Biten BIOS Piline Alternatif Çözümler

Biten BIOS Piline Alternatif Çözümler

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaştığı günümüzde bilgisayarlarda çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. BIOS pilinin bitmesi de bu sorunlar arasında yar alıyor.

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaştığı günümüzde bilgisayarlarda çok çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. BIOS pilinin bitmesi de bu sorunlar arasında yar alıyor.

Bilgisayarlarda belirli bir kullanım süresi sonrasında saat ve tarih gibi ayarlarının doğru olmadığını ve bilgisayarın siyah ekranda donup kalması gibi sorunlarının meydana geldiği görülüyor. Bu gibi sorunların kaynağı çoğu zaman BİOS pilinden kaynaklanıyor olabilir. BİOS pilinin ortalama ömrü 5 yıl olup daha sonra bu pil bittiğinde uzman kişilerce değiştirilmesi gerekiyor.

BİOS Pilinin Kullanım Alanları

Günümüz bilgisayar teknolojisinde bilgisayarda çoğu bilgilerin elektrik ya da güç kaynağı olmadı zaman bile saklanması gerekiyor. Bilgisayar teknolojisinde bu kesintisiz bilgi saklanması bilgisayarda yer alan BİOS pili sayesinde gerçekleşiyor. Bilgisayar kapalı konumda iken aktif hala gelen bu pillerin oldukça önemli görevleri bulunuyor. BİOS pilinin kullanım alanları ise;

  • Bilgisayar donanımlarının voltaj ve çalışma hızı bilgisini sağlama,
  • Bilgisayarın sürekli olarak tarih ve saat ayarını doğru şekilde yapabilmesi,
  • Bilgisayarların dananım tanıtımı,
  • Özel Bios ayarlarının saklı kalması şeklindedir.

BİOS pili masa üstü bilgisayarlarda kasada yer alıyor. Anakart üzerindeki BİOS çipinin yanında yer alıyor. Diz üstü bilgisayarlarda ise çok çeşitli yerlerde bu piller yer alabiliyor. Genellikle ise fanın yan kısmında yer alıyor.

BİOS Pili Nasıl Çıkartılır?

Bios pilini değiştirirken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta bulunuyor. Bios pilinin değiştirildiği esnada hiçbir suretle bilgisayarda elektrik bağlantısının olmaması gerekiyor. Böyle bir durum ise biosunuzun çökmesine neden olur. Bu sebeple bilgisayarın kapalı duruma getirilip tamamı ile boşta alan bir durumunda ortaya çıkması sağlanmalıdır. Bu işlem gerçekleştirildikten sonra ise BİOS pilİ bir cımbız yardımıyla yerinden çıkarılabilir. Daha sonra tekrar cımbız yardımı ile yeni pil takılarak değiştirme işlemi bitiriliyor.

Bios Pilinin Kullanım Ömrü

BİOS pilinin belirli bir kullanım ömrü bulunuyor. Bilgisayarın kullanım süresi ve pilin kalitesine göre BİOS pili 2 ile 5 yıl arasında kullanım ömrüne sahiptir. Bu pili saatçilerden ya da bilgisayarcılardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Pilin üzerinde yazan koda göre yeni pil alınırsa pilin kullanım ömrü de artmış olur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.