Bitcoin Nedir? Nasıl Popüler Olmuştur?

Bitcoin Nedir? Nasıl Popüler Olmuştur?

Bitcoin nedir? Nasıl popüler olmuştur? Bildiğimiz gibi dünya gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Teknoloji açısından özellikle çok hızlı değişmeler ve gelişmeler mevcut.

Bitcoin nedir? Nasıl popüler olmuştur? Bildiğimiz gibi dünya gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Teknoloji açısından özellikle çok hızlı değişmeler ve gelişmeler mevcut. Dünya geliştikçe yeni bir hal alıyor ve bu gelişmeler yaşamımıza ister istemez etki ediyor. Bu gelişmelerden biri de Bitcoin. Değişen dünyanın ilk dijital parası. Paranın teknolojik bir hali diyebiliriz. Elle tutulur bir şey değil. Ne dolara ne de euro ya benziyor. Gözle görülebilir bir şey olmamasına karşın değeri gayet yüksek.

Bitcoin

Bitcoin, kurumsal bir merkezi olmayan, merkez bankalarıyla ilişiği bulunmayan bir kripto para birimi yani dijital bir para. Kripto paraların atası olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 3 Ocak 2009 da icat edilmiştir. Bitcoin haricinde yüzlerce farklı kripto para birimi vardır. Bitcoin ile ilk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

Bitcoinin blockhain teknolojisi kullanan bir kripto para birimidir. Blockhain; Türkçesi ile blokzinciri teknolojisi, bilgisayar terminolojisinde birbirine zincir halinde bağlı blokların tuttuğu ve sürekli büyüyen bir işlem kayıt defteridir.

Bitcoinin piyasaya sürülmesi ile daha farklı kripto paralar da oluşmaya başlamıştır. Günümüzde yaklaşık 4000’i aşkın kripto para birimi vardır.

Peki Bitcoin nasıl bu kadar popülerleşerek hayatımıza girdi ve her alanda kullanılır oldu?

Bitconin dünyada 2017 yılında çok büyük bir değer kazanarak popüler hale gelmiştir. Bu tarihten sonra da hem bitcoin hem de diğer kripto paralar insanların ilgisini çekerek kullanılmaya başlanmıştır. Bitcoin gibi kripto paralar alışverişler de kullanılmaktadır ve yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Sonuç olarak değişen dünyanın bizlere sunduğu dahice bir teknoloji olan bitcoin günümüzde neredeyse herkes tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Paranın dijital hali olarak günümüzde sıkça kullanılır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.