Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin ister sosyal güvenlik kurumunda kaydı olsun ya da hiçbir geliri olmadan aktif olarak çalışma şartı olmadan geleceğe yönelik yapılan ek gelir elde etme amacı güdülen bir sistemdir.

Bireysel emeklilik sistemi kişilerin ister sosyal güvenlik kurumunda kaydı olsun ya da hiçbir geliri olmadan aktif olarak çalışma şartı olmadan geleceğe yönelik yapılan ek gelir elde etme amacı güdülen bir sistemdir.  Kişiler bu sisteme gönüllü ve bir iş yerinde çalışıyorsa artık zorunlu olarak yaptırmak zorundadırlar.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN HEDEFLERİ

1-Bireylerin çalışamayacak yaşlara gelmesi ile (65 yaş) fakirleşmesini önlemek ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir gelir elde etmek

2- Ülkemizin ekonomisine uzun vadede parasal kaynak sağlamak

3-Ekonomik kalkınmada ve hükümetlerin hazine bakanlığına kaynak sağlama yardımında bulunmak

4-Sosyal güvenlik kurumundan alınacak emekli maaşı ile tamamlayıcı emeklilik sigortasını oluşturmak

5-Uzun vadede likidite ihtiyacını karşılamak

6- Tasarrufların artmasını ve bunun alışkanlığını sağlamaktır.

4632 sayılı bireysel emeklilik tasarruf ve yatırım sistemi yasası ile yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemi şahıslara emekli olduklarında toplu para alma, emeklilik gelir sigortası yapıp ömür boyu maaş alma, ya da belirli bir vadeye kadar maaş alma hakkını sunar. Bireysel emeklilik sistemi sosyal güvenlik kurumunun alternatifi değil, onun ek gelir sağlamada tamamlayıcısıdır.

Bireysel emeklilik sistemi sağlık yardımı sunmaz. Her ödenen 100 Türk lirası için %25 devlet katkısı mevcuttur. Ayrıca çeşitli fonlarla borsada Takas bank aracılığı ile değerlendirilerek fondaki para giderek büyümektedir. Yüksek riskli, az riskli, Atak   agresif ve temkinli fonlar gibi yatırımcılar kendilerini güvence altına alırlar.

Bir sene boyunca alınacak devlet katkısı tutarı o seneye ilişkin brüt asgari ücretin toplam tutarın   yüzde 25 ‘ini geçemez. Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl katkı payı ödenir. 56 yaşınızı tamamladığınız taktirde emekli olursunuz. İsterseniz 10.yılın üzerine 56 yaşına kadar ek katkı payı yatırıp emeklilik sırasında elde edeceğiniz geliri arttırırsınız. Öğrencilere yönelik ziraat bankasının ve halk bankasının 50 TL katkı payı ile cüzi miktarda sisteme girme hakkı sunar. Ortalama katkı payı 180-200 TL arasında değişmektedir. Sistemden 3 yıl boyunca zorunlu olarak kalmak ve devlet katkısının sonunda %15 ‘ini almaya hak kazanırsınız. 10 yıl doldurup 56 yaş beklenince devlet katkısının tamamına sahip olursunuz.

3 yıl boyunca sistemden çıkan kişiler devlet katkısından yararlanamazlar ve çıkışa ertelenmiş giriş aidatını öderler. Bugün itibariyle 150 TL DİR. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminden ilk 5 yıl boyunca çıkan kişiden brüt asgari ücretin %8,5* sözleşmeye kalan yıl sayısı kadar para birikim tutarından indirilir.

Bir katılımcı sözleşmeyi imzaladıktan itibaren 2 ay içerisinde sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. 2 türlü bireysel emeklilik vardır: 1.si bireylerin gönüllü olarak katıldığı bankalar aracılığı ile başvuru yapıp isteğe bağlı olarak para yatırılan türüdür. 2. İse 1 Ocak 2019 itibariyle bir iş yerinde aktif olarak çalışan SGK ‘LI bir işçinin asgari ücretin yüzde üçü kadar katkı payının maaşından otomatik olarak kesilmesi ve emeklilik şirketine aktarılmasıdır.

1 kereye mahsus olmak üzere 1000 TL katılımcının banka hesabına yatırılır ve emekli olunca bu parayı kişi tahsil eder. Katılımcı isterse işverene gidip maaşından daha fazla tutar kesilmesini talep eder.

Faiz oranlarının etkisi ve TÜRK lirasının enflasyon ile mücadelesinde yurt dışında yaşayan TÜRKLER için bugün döviz ile birikim yapma imkânı sunmaktadır.

Böylece katılımcılar paralarını enflasyon ile yaşanan değer kaybından dolayı mağduriyet yaşayabilmektedirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.