Bir Başkadır Dizi Konusu ve İncelemesi

Bir Başkadır Dizi Konusu ve İncelemesi

Son zamanlarda gerek sosyal medya platformlarında gerekse günlük yaşantımızda adını sıkça duyduğumuz “Bir Başkadır” dizisini ele alacağız.

Son zamanlarda gerek sosyal medya platformlarında gerekse günlük yaşantımızda adını sıkça duyduğumuz “Bir Başkadır” dizisini ele alacağız.

Oya Berkun’un yazıp yönettiği Netflix’te 12 Kasım 2020 tarihi itibariyle yayımlanan Türk dizisi “Bir Başkadır”.Gerilim ve dram türüne dahil edilen dizinin henüz ilk sezonu yayınlanmış bulunmakta. 8 bölümden oluşan ilk sezonun devam sezonunun gelip gelmeyeceğine dair resmi açıklama olmamasına karşın izleyicilerin aklında oturmamış ve boş bırakılmış pek çok olay ikinci sezonun gelmesinin gerekliliğini vurgular nitelikte.

Bir Başkadır Dizisi

Dizide tek bir başrol ya da olay yok aslında. Her bir karakter kendine has ve başrol niteliğinde. Bu da diziyi izlerken gerçekten beyninizin yorulmasına arada derin derin nefes almak için durmanıza sebep olabiliyor. Bunu sıkıcılık olarak algılamamalısınız çünkü dizinin ilk beş dakikasından sonra bir anda Ferdi Özbeğen’in çıkması arasındaki vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız bile. Bir de bakmışsınız sezon sonuna gelmişsiniz bile.

Türk dizi film sektöründeki klişe kalıplardan, zengin kız -fakir oğlan, aşırı argo şiddet içeren yapımlardan apayrı bir konumda olması ve özlenen değerlerle buluşturması, memleketimizi görüp fark etmemizi durup düşünmemizi sağlayan bir yapım olmasıyla dikkatleri bu denli çekmesi yadırganmamalı elbette. Ayrıca psikolojik olayları bu denli ilmek ilmek işlemek ve bunu seyirciye geçirebilmek, diziye seyirciyi de katabilmek büyük ustalık gösterisi olmuş. Bireyin günümüzde bu denli silikleştiği, ekranlara ve sanal olana bağlandığı, sürekli kendini bulma çabası içinde koştuğunu sanarken aslında günden güne uzaklaştığı vakitte tokat gibi çarptı suratlara. Ondandır ki dizi bu kadar fazla ses getirdi. Ayrıca dizi sonlarındaki jestler de izleyenlerde tebessüm ve kalplerde o sıcaklık hissiyle beraber samimiyeti arttırmış bulunmakta.

Bir Başkadır Dizi İncelemesi

Dizinin içeriğine gelirsek: Öykü Karayel’in canlandırdığı Meryem karakteri sebebini anlayamadığı şekilde bayılmaları üzerine önce hocaya ordan doktora son olarakta dizimizin başladığı yere; psikiyatriste gelir. Konuşkan olmayan, ifade de zorlanan, sakin karakterimizin karşısında psikiyatrist koltuğunda ise Defne Kayalar yer almakta. Meryem’in başörtüsüne takmış olan karakter seanstan sonra soluğu yine başka psikiyatristte alır ve nasıl ayrımcılık yaptığını bunun yanlışlığının farkında olup vicdanıyla nasıl kavgada olduğunu anlatır.

Psikiyatrist görevi gereği sakince dinler ve anlıyor gözükür ama içerden aslında insanların inanç ve türbanlarına kafayı takan ama kendi kafasındaki koca çuvalı göremeyen birisini görür karşında. Bu psikiyatrimizde derdini cinsellikle kafayı bozmuş erkek arkadaşı Sinan’a anlatır. Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış her şeyi boş vermiş bu karakterin eline kalan tek şey cinsellik gibi gözüküyor. Tabi Meryem ve bu insanların sosyoekonomik durumundaki farklılıklar açıkça ortada olmasına bakılırsa kesişim noktalarını merak etmeden duramıyor insan.

Bu iki ayrı dünyanın kesişim noktası: Sinan’ın evi. Meryem günlük işlerini yapmaya geliyor Sinan’ın evine. Kendine itiraf edemese de Sinan’a aşıktır da aynı zamanda. Böylece kesişim noktası ve düğümler uç uca eklenmeye başlamıştır bile.

Diğer bir mekanımız ise: Meryem’in evi. Abisi, yengesi ve iki tane yeğeni ile beraber gecekonduda kalmaktadır Meryem. Dindar diye nitelendirebileceğimiz abisi her şeyin çaresini hocada ve camide aramakta. Çaresini aradığı şey ise genelde depresyonda olan karısı: Ruhiye’nin tedavisi. Küçükken tacize uğramış Ruhiye ağır bir depresyon geçirmektedir.

Tabi bu depresyon durumu tüm evi etkisi altına almıştır. Aile içinde epey zor iletişim kurulmakta ve herkes aslında yabancıdır birbirine. Bu esnada tabi çocuklarla da Meryem ilgilenmektedir. Mahallelerinde de diziye damga vuran; caminin hocası ve ailesi (özellikle kızı), kitap kurdu Hilmi gibi karakterler de yer almaktadır. Kişilerin analizleri anlatılmak istense çok uzun sürer elbette.

Kısaca diziyi ve olayların anlaşılması için kısa bir özet niteliğinde yer verdik. Herkesin diziyi izlerken her bir karakterden alacağı mesaj, algılayacağı dünya elbette ki farklı olacaktır.

Her birinin kişiliğini okumayı ve biz izleyicilere okutmayı hedef almış bu dizi aslında her ne kadar kişiliklerimiz, sorumluluklarımız, seçimlerimiz, çevremiz farklı olursa olsun nihayetinde hepimizin yalnızca kendimize sahip olduğumuz ama bunu bile yeterince tanıyamayıp benimseyemeyişimizin fark etmesekte doğruluğunu gözler önüne sermekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.