BİP Güvenli mi? BİP Nasıl İndirilir? Ücretsiz mi?

WhatsApp’ın yeni güvenlik kurallarından sonra alternatif uygulama arayışlarına giren vatandaşlar için BİP uygulamasını merak ediyor. BİP’in güvenli olup olmadığını araştıran kullanıcılar için detaylar haberimizde olacak.

WhatsApp’ın yeni güvenlik kurallarından sonra alternatif uygulama arayışlarına giren vatandaşlar için BİP uygulamasını merak ediyor. BİP’in güvenli olup olmadığını araştıran kullanıcılar için detaylar haberimizde olacak. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofis Başkanlığı yapan Ali Taha Koç’un yerli ve milli dediği uygulama BİP hakkında merak edilen her şey haberimizin içeriğinde yer alacak.

BİP Güvenli mi?

1337201.jpg

İktidardaki isimlerin ısrarla önerdiği BİP uygulamasının güvenirliliğini araştıran kullanıcılar için derlediğimiz haberde ön plana çıkan bilgilerden biri BİP’in de yeterince güvenli olmadığı konusu netleşmektedir. Cumhurbaşkanlığı tarafından da önerilen; ancak birçok kişisel veri isteyen uygulama olan BİP, kişilerden; konum, kimlik bilgisi, cihaz bilgisi, yedekleme ve ödeme bilgisi dahil olmak üzere birçok bilgiyi istemekte. Bu açıdan WhatsApp’ın istediği bilgilerden farksız olarak kabul edilen BİP’in istendiği kadar güvenli olmadığı görüldü. Adli makamlarda ve düzenleyici kurumlar ile paylaşılacak olan bu bilgilerin kullanıcılar nezdinde zaten WhatsApp’tan çıkış sebebi olmasından kaynaklı kabul görmemekte.

Kullanıcılardan alınan bilgilerin oldukça fazla olduğu BİP uygulaması bu açıdan sınıfta kalırken bilgilerin birçok yerde kullanılacak olması da yine kullanıcılar açısından rahatsız eden etkenlerden biri olmakta. İnternetten uygulama içi yapılan satışların bilgilerini dahi depolayan BİP bu bilgileri dahi kullanabilmekte ve işleyebilmekte. Düzenleyici kurumlara bilgi akışının aktarılacak olması sebebiyle güven vermeyen BİP uygulaması, ilk etapta birçok kullanıcı tarafından kabul görmeyerek Telegram uygulaması tercihinde bulunuldu. Üçüncü taraf kurumlarla da paylaşılacak olan bilgiler istatistik verilerinde de kullanılmak üzere birçok kişiye açılacaktır. Bu bağlamda bilgilerin fazlasıyla kullanımı söz konusu olan BİP bahsedildiği gibi oldukça güvenli bir uygulama maalesef değildir.

BİP Ücretsiz mi? Nereden İndirilir?

51587.jpg

Ücretsiz bir uygulama olan BİP her operatör için kullanılabilir bir uygulamadır. Telefon sağlayıcısı uygulama marketinden edinebileceğiniz BİP’i kullanmak ise oldukça basit. İstenilen bilgileri onayladıktan sonra BİP kullanımına geçebilirsiniz. WhatsAPP’a alternatif olarak kabul edilen diğer uygulamalar ile karşılaştırarak tercih yapmanız da oldukça fayda var. Şu an için ilk etapta Telegram, BİP ve Signal uygulamaları en çok öne çıkan uygulamalar oldu.