BİOS Nedir? Özellikleri Nelerdir?

BİOS Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayarın beyni konumunda yer alan bios hakkında ‘bios nedir?’ sorusu en çok sorulan sorulardan biridir.

Bilgisayarın beyni konumunda yer alan bios hakkında ‘bios nedir?’ sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Bilgisayarı oluşturan parçalarla, bilgisayara yüklenen driver yazılımları ile iletişim sağlayan kısım Bios bölümüdür. Bilgisayarın ana beyni konumundadır ve fonksiyonel özelliğin oluşumunda önemli bir role sahiptir. Bios güncelleme sistem için önemlidir. Kalıcı bellek olan rom bellek, BİOS’un saklandığı kısımdır. Burada kalıcıdır ve hayati öneme sahip bir yazılımdır. Yazım dili İngilizcedir.

Bu bölümü anlamayan kişilerin ziyaret etmesi durumunda bilgisayar çökebilir ve kullanılmaz hale gelir. Bu bölümünde yer alan komutların bilgisayardan anlamayan kişiler tarafından değiştirilmesi bilgisayarın yazılım sistemine zarar verecektir. İngilizce olan bu kısım uzman olan kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bios pili işlevini kaybettiğinde sistem çalışmaz.

BİOS kısaca bilgisayarın beyni konumundadır. Hdd çalışma performansı, flopy özellikleri, cd/dvd/flash özellikleri bu bölümde yer almaktadır. Bu bölümde yapılan değişiklikler kaydedilmediği zaman yapılan işlemlerin herhangi bir özelliği kalmaz. Bu nedenle yapılan değişiklerin kaydedilmesi için f12 tuşuna basmak gerekir. Bu tuşa basıldığında Y ve N tuşuna basma önerisi gelir. Y ‘yes’, N ‘no’ anlamına gelmektedir. Y tuşuna bastığınız zaman bu bölümde yapılan değişiklikler kaydedilmiş olur. Bios sıfırlama işlemi de bu bölümde yapılır.

Biosa Nasıl Girilir?

Bu bölüme girme işleminde delete tuşu, F2 ve F12 tuşları kullanılır. Bu tuşlar bilgisayardan bilgisayara değişir. Delete to startup uyarısı ‘deleteye basıldığında startupa yani BİOS’a girilebilir komutudur. Bu bölüme girmek için bilgisayarın yeniden başlatılması ve ilk ekranda verilen startup veya bios komut tuşuna basılması gerekir.

Yeni model bilgisayarlarda yer alan BİOS eski yazılımlara nazaran daha farklıdır. Bu yeni BİOS’larda mause ile kontrol imkanı yer almaktadır. Eski bilgisayarlarda ise kontrol işlemi Q klavyelerle mümkündür. Bios Q klavye ile kontrol edilir. Eski model bilgisayarlarda flash girişli klavyeler BİOS’ta kullanılamayabilir. Bu durumda eski klavyelerle giriş yapılır. Eski klavyelerde girişler USB değil iğne girişlidir. Klavye yoksa USB’den iğne girişliye dönüştürebilen parçalar vardır. Bu parçaları kullanarak USB girişli klavyeyi iğne girişli yapılabilir.

Format işlemi de BİOS’tan yapılmaktadır. HDD giriş kısmını CD veya USB olarak değiştirip kaydettiğiniz zaman format işlemi otomatik başlayacaktır. Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemi içerisinde açılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.