BİM'in sansürletmek istediği haber ortaya çıktı

BİM'in sansürletmek istediği haber ortaya çıktı

Milli Gazete, BİM'in haber sansürü sebebiyle reklam tanıtımını geri çekmesine sebep olan söz konusu haberi açıkladı.Milli gazete geride bıraktığımız günlerde marketler zinciri BİM'in bir haber sebebiyle verilen ilanı geri geçtiğini açıklamıştı.


Milli Gazete, BİM'in haber sansürü sebebiyle reklam tanıtımını geri çekmesine sebep olan söz konusu haberi açıkladı.
Milli gazete geride bıraktığımız günlerde marketler zinciri BİM'in bir haber sebebiyle verilen ilanı geri geçtiğini açıklamıştı. 

Gazetenin son sayfasında, "Bugün sayfada 'BİM reklam tanıtımı' olacaktı. Ancak reklam tanıtım verenin 'haber sansürü' taleplerinin kabul edilmemesi üzerine reklam tanıtım geri çekilmiştir. Gelişmeler, detaylarıyla beraber ilerleyen süreçte okuyucularımızla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır" denilmişti.

BİM'in sansür girişimine takılan haber merak konusu olmuştu. Millî Gazete tarafından, BİM’in ifşasına sebep olan haberin “Ucuz ette hileli satış” başlıklı, Sadettin İnan imzalı haber olduğu açıklandı.

İFŞAYA KONU OLAN HABER: UCUZ ETTE HİLELİ SATIŞ
İşte o haber:

"Sözde vatandaşa eti ucuz tükettirmek için 2017’nin sonunda başlatılan ve 2019 senesine kadar belli aralıklarla uygulanmakta olan ucuz et projesinde çok büyük bir skandal patlak verdi.

Marketlerin, proje kapsamında Et ve Süt Kurumu’ndan düşük fiyattan aldıkları etin tamamını vatandaşa satmadıkları ortaya çıktı. Ucuz etteki hileli satış, projenin bitiminden bir yıl sonra Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri tarafından ortaya çıkarılırken, kamunun zararının 100 000 000 lirayı bulduğu kaydediliyor.

Sözde yurtdaşın ucuz et tüketmesi için 2017’nin sonunda uygulaması başlatılan ve belli aralıklarla uygulanarak 2019 senesinde sona eren ucuz et uygulamasında yeni bir skandal patlak verdi. Projenin uygulanmış olduğu dönemde marketlerde vatandaşa ESK’dan alınan nitelikli etlerin değil, piyasadan toplanan yağlı ve kalitesiz etlerin satılmasıyla gündeme gelen ucuz et projesinde, şimdi de marketlerin ESK’dan aldıkları indirimli etlerin tamamını vatandaşa satmadıkları ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişleri, skandal hileli satışı ortaya çıkarırken, Bakan Pakdemirli ucu marketlere dokunacağı için soruşturmaya izin vermedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ucuz ette yaşanan hileli satışla ilgili soruşturma yapmak için Danıştay’ın kararını bekliyor.

MÜFETTİŞLER SORUŞTURMA AÇILMASINI İSTEDİ, BAKAN İZİN VERMEDİ!

Hükümetin, vatandaşa ucuz et tükettirmek için 2017 senesinin sonunda uygulamaya koyduğu ve 2019 senesinde son verilen ucuz et projesinde çok büyük bir skandal patlak verdi. Proje kapsamında Et ve Süt Kurumu’ndan indirimli bir biçimde alınan etlerin marketlerde tamamının satılmadığı ortaya çıktı. Bir ihbar üzerine ucuz et projesi kapsamında satılan etleri incelemeye alan bakanlık müfettişleri, yaşanan skandalı ortaya çıkardı. Müfettişler, kamunun zarara uğratıldığı ve marketlere büyük çıkar sağlandığı gerekçesi ile söz konusu zararın sorumlulardan tahsil edilerek haklarında soruşturma açılmasını talep etti.

ARA FORMÜL BULUNDU, MARKETLER SATMADIKLARI ETİ SATACAKLAR, DOSYA KAPANACAK!

Diğer yandan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni vermezken, yaşanan skandalda dosyanın kapatılması için ara bir formül bulundu. Buna göre, marketler, eksik sattıkları tespit edilen 3 000 ton civarındaki eti tekrar proje kapsamında indirimli satmayı kabul ederken, ucuz et projesi de sessiz sedasız yeniden hayata geçirilmiş oldu. Buna göre, söz konusu marketler, 3 000 ton ete karşılık gelecek şekilde kıymayı 34 liradan, kuşbaşını ise 37 liradan satmaya başladı.

BAKANLIK, MARKETLERDE BAŞLATILAN UCUZ ET SATIŞIYLA İLGİLİ HİÇBİR DUYURU YAPMADI

Söz konusu marketlerde aylar sonra hileli satıştan dolayı ucuz et uygulaması yeniden başlarken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konu hakkında hiçbir duyuru ve açıklama yapmaması ise dikkat çekti. Söz konusu etler sessiz sedasız satılırken, marketler de bu satıştan sonra taahhütlerini yerine getirmiş olacak.

UCUZ ETİ MARKETLER KENDİSİ TEMİN EDİYOR

Hileli satıştan dolayı ucuz et kapsamında marketlerde satılmaya başlanan etler Et ve Süt Kurumu’ndan tedarik edilmiyor. Marketlerin kendilerinin tedarik ettikleri etler bu çerçevede satışa sunuluyor. Burada da yine daha sağlıklı bir biçimde denetim mekanizması olmadığı için satılan etlerin kalitesi ve verilen taahhütlerin ne kadar yerine getirileceği ciddi bir soru işareti oluşturuyor.

HİLELİ SATIŞIN DEVLETE FATURASI 100 MİLYON LİRAYI BULUYOR

Ucuz et projesinin uygulanmış olduğu marketlerde yaklaşık 3 000 ton üstünde etin ESK’dan alınmasına rağmen satılmadığı tespit edilirken, kamunun zararının 100 000 000 lirayı bulduğu kaydediliyor.

SAVCILIK, SORUŞTURMA İÇİN DANIŞTAY’IN KARARINI BEKLİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın müfettişlerinin düzenlemiş olduğu rapor üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sorumlular hakkında soruşturma başlatmak için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemir’den onay talep ettiği ancak Bakan Pakdemirli’nin savcılığın soruşturma isteğine onay vermediği ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ucuz ette hileli satışla ilgili soruşturma başlatabilmek için Danıştay’ın kararını bekliyor. Danıştay’dan pozitif bir karar gelmesi durumunda ucuz ette yaşanan hileli satış bütün boyutlarıyla soruşturmaya alınacak.

AMAÇ UCUZ ET SATMAK DEĞİL, DOSYAYI KAPATMAK

Zaten burda amaçlanan ESK’dan alındığı halde vatandaşa satılmadığı tespit edilen etlerin vatandaşa yeniden satılmasından ziyade verilen taahhütlerin kâğıt üzerinde yerine getirilmesinin hedeflendiği görülüyor. Marketlerde kıyma 34 liradan ve kuşbaşı da 37 liradan satılmaya başlanmasına rağmen bakanlığın hiçbir kamuoyu duyurusu yapmadan ucuz etin sessiz sedasız satılması da bu niyeti ortaya koyuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.