Bilmeniz Gereken 10 Sessiz ve Katil Hastalık

deri kanseri

Birçok hastalık “sessiz katiller” kategorisine girer. Bu hastalıkların belirtileri gizlidir, kolay kolay anlaşılmaz.

Bunlar ince semptomlarla karakterize olduğu için genellikle fark edilmeden ilerler ve görmezden gelinir. Hastalık ilk etaplarda tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara ve bazen ölüme yol açabilir.

Böyle tehlikeli hastalıkların olduğunu bilmeden yaşayan insanlar vardır. Dolaysıyla, bu hastalıklarla ilgili farkındalığı yaymak çok önemlidir.

Düzenli tıbbi kontrollerle bu açıklanamayan ya da belirsiz belirtiler erken teşhis edilebilir, böylece hayatınız kurtulur.

İşte bilmeniz gereken 10 sessiz ve öldürücü hastalık.

1. Yüksek Tansiyon

Bir kişinin tansiyon değerleri 140/90 ve daha yüksek ise yüksek tansiyon hastası olarak kabul edilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) verilerine göre, dünya genelindeki yaklaşık 70 milyon yetişkinin üçte birinin yüksek tansiyondan müzdarip olduğu açıklanmıştır.

Yüksek tansiyon genellikle stres, sigara, yüksek tuz kullanımı, anksiyete, aşırı alkol ve sedanter yaşam tarzı ile ilişkilidir.

Bu hastalığa katkıda bulunan diğer faktörler obezite, genetik faktörler, doğum kontrol hapları ya da ağrı kesiciler, böbrek hastalığı ve adrenal hastalıklarıdır.

Yüksek tansiyonun belirtileri genellikle göze çarpmaz. Bazı durumlarda baş ağrılarına, nefes yada burun tıkanıklığına neden olabilir ancak bu belirtiler, tansiyon son derece yüksek olduğunda ortaya çıkar.

Yüksek tansiyon ihmal edilirse kalp hastalığına ve hatta felçlere yol açabilir. Bunu tanımlamak için tek yol tansiyon takip sistemidir. Tansiyonu evde kendiniz takip edebileceğiniz gibi bir sağlık kuruluşundan da yardım alabilirsiniz. Eğer sonuçları çok yüksek bulursanız, bunu kontrol etmek için adımlar atmaya başlayabilirsiniz.

Tansiyonu sfingomanometre olarak bilinen tansiyon aletleri ile ölçebilirsiniz.

2. Diyabet

Diyabet sürekli gözlem gerektiren bir durumdur. Diyabetin iki türü vardır.

Tip 1 diyabet, bu durumda vücut insülin üretmez.

Tip 2 diyabet, vücudunuzun yeterince insülin üretemez, ya da insülinin düzgün kullanılamadığı metabolik hastalıktır.

Uluslararası Diyabet Federasyonu göre, dünya çapında tahminen 387 milyon insan şeker hastasıdır.

Diyabetin sessiz bir katil olarak kabul edilmesinin nedeni budur.

Bazı yaygın belirtilerin arasında aşırı susama, açlık, ani kilo kaybı, sık idrara çıkma, yorgunluk, yavaş iyileşen yaralar veya kesikler ve bulanık görme vardır.

Diyabetin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak, genetik, obezite, kötü beslenme ve egzersiz eksikliği bu hastalığa yakalanmada önemli rol oynuyor gibi görünmektedir.

Kontrolsüz diyabet çeşitli ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, bacak amputasyonu ve görme kaybıdır.

Eğer gelişmekte yaygın belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kan şekerinizi ölçtürün. Diyabet tanısı, tedavi olarak insülin ya da diğer ilaçları içerebilir.

3. Koroner Arter Hastalığı (KAH)

Koroner arter hastalığı (KAH) sizin arter duvarlarında plak birikiminin neden olduğu yaygın bir kalp hastalığıdır. Çok fazla plak birikimi damarları daraltır ve vücuttaki kan akışını kısmen veya tamamen bloke eder. Bir süre zarfında kalp kasları zayıflar ve kalp yetmezliği meydana gelir.

KAH için önemli risk faktörleri obezite ya da aşırı kilolu olma da dahil olmak üzere, kalp hastalığı, kötü beslenme, sigara ve fiziksel aktivite eksikliğidir.

Bu hastalık herhangi bir belirti ve bulguya neden olmadan kalp krizine kadar götürebilir. Zamanında tanı için düzenli sağlık kontrolleri oldukça önemlidir.

Sodyum ve yağ bakımından düşük bir diyet yaparak, sigarayı bırakarak ve düzenli egzersiz yaparak bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilirsiniz

4. Karaciğer Yağlanması

Karaciğer dokusunda yağ birikmesine neden olan bir hastalıktır. Alkolden dolayı yağlanma ve alkole bağlı olmayan yağlanma olmak üzere iki tipi vardır.

Adından da anlaşılacağı gibi, alkolik karaciğer hastalığının nedeni tüketilen aşırı alkoldür.  Alkolsüz hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Genellikle aileden geçer. Bu hastaların karaciğerlerinin yüzde ona yakını işlevini yitirmiş ve yağlanmıştır.

Hastalık bu aşamada oldukça zararsızdır ve genellikle hiç belirti vermez.

Karnınızın sağ üst tarafında ağrının yanı sıra yorgunluk, iştah kaybı ve hastalık hissedebilirsiniz.

Gastrit bypass ameliyatı olanlar bu hastalık için daha yüksek risk altındadır. Diğer risk faktörleri yüksek kolesterol, obezite, polikistik over sendromu, uyku apnesi, Tip 2 diyabet, tiroid ve hipofiz bezinin az çalışmasıdır.

Eğer karaciğerinizde bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza danışın. Basit bir kan testi veya erken aşamada ki bir ultrason ile bu sorunu tanımlamamıza yardımcı olabilirsiniz.

5. Osteoporoz

Osteoporoz kemiklerin incelmesine ve kırılgan bir hale gelmesine yol açan bir hastalıktır. Aynı zamanda erken dönemlerinde hiçbir belirti göstermeyen “sessiz bir hastalık” tır.

Bu nedenle, osteoporozun erken aşamalarında tespiti ve teşhisi oldukça zordur. Bu hastalık her yaşta görülebilir.

Genellikle, ilk işareti ağrılı bir kırıktır. Osteoporoz birkaç belirtisini sıralayacak olursak; küçük bir düşüş nedeniyle meydana gelen kırıklar, ağrı, kambur bir duruşu belirtmemiz gerekir.

Menopoz geçiren kadınlar, kafkas ve asya kökenli insanlar yüksek risk sınıfındadır. Diğer risk faktörleri arasında, aile öyküsü, kötü beslenme, egzersiz eksikliği, sigara, bazı ilaçlar ve güçsüz kemikler vardır.

Kemik mineral yoğunluğu testini yaptırarak hastalık riskinizi ölçtürebilirsiniz. Osteoporozu önlemek için, düzenli egzersiz yapın, sağlıklı gıdalar (özellikle kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin besinler) yiyin, alkolden ve sigaradan uzak durun.

6. Kolon Kanseri

Kolon kanseri de sessiz ve katil bir hastalıktır. Her sene dünyada binlerce insanda teşhis edilen, dünyada en sık görülen üçüncü kanser türüdür.

Bu tümör rektum veya kolonda bir gecede gelişmez. Genellikle bir polip olarak bilinen küçük bir büyümeyle başlar. Bu poliplerin çoğu kanser değildir, ama göz ardı edilir ya da tedavi edilmezse zamanla (birkaç yıl sonra) kansere çevirebilir.

Vakaların yüzde 90’ı erken teşhis ile tedavi edilebilir. Anahtar polipleri tespit etmek ve onları temizletmek için düzenli aralıklarla kolorektal muayeneye girmek gerekir.

Kolon kanserinin erken uyarı işaretlerinden bazıları kabızlık, ishal, dışkıda kan, alışılmadık gaz veya karın ağrısı, düşük kan sayımı, açıklanamayan kilo kaybı, kusma ve yorgunluktur. Bu belirtileri fark ederseniz basit bir sağlık kontrolünden geçin. Erken teşhis hayati önem arz eder.

7. Cilt kanseri

deri kanseri

Bu kanser güneşten gelen radyasyon ultraviyole (UV) ışınlara karşı aşırı maruz kalma ya da solaryuma girmeden dolayı cildin üstünde ve yavaş yavaş gelişir.

Derideki yanıklar, cilt solukları, benler veya çillerde kanser riskini artırır. 40 yaşın üzerindeki erkekler daha yüksek risk altındadır.

Genellikle birkaç haftadan uzun süren, ciltteki şişlik, pullanma ve kızarıklık derri kanserinin ilk belirtilerindendir.

Dört haftadan uzun süren cilt anormallikleri görürseniz doktorunuza danışın. Uzman bunun kanser olup olmadığını teyit etmek için biyopsi yapabilir.

Güneşe çıkmadan önce kaliteli güneş kremi kullanın ve kesinlikle solaryumdan uzak durun. Güneşin tam tepede olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.

8. Chagas hastalığı

Chagas hastalığı

Chagas hastalığı, ya da Amerikan tripanozomiyazı, dünya çapında 10 milyon kişiyi etkileyen bir parazit hastalığıdır. Parazite ısıran bir böcek neden olur.

Bu hastalığın ilk aşamasında, parazit kanınıza yayılsa bile hiç bir belirti göstermez.

Parazitten etkilenenlerin yüzde 50 sinde ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, baş ağrısı, göz kapağında şişlik (parazit gözden girmiş ise), iştahsızlık, bulantı ve kusma kaybı görülür.

Hastalık kronik hale geldiğinde, kardiyovasküler ve gastrointestinal sorunlara hatta ölüme yol açabilir.

Eğer Chagas hastalığının belirtileri varsa, doktorunuza danışın. Basit bir kan testi hayatınızı kurtarabilir.

9. Hepatit

Hepatit

Hepatit karaciğerin iltihaplandığını ifade eden ve dünyada binlerce insanı etkileyen viral bir enfeksiyondur. Farklı hepatotropik virüslerinden dolayı, hepatit A, B, C, D ve E de dahil olmak  farklı hepatitler görülebilir.

Hepatit A ve E kirli yemek yeme veya pis su içmekten kaynaklanır. Hepatit B, C ve D plais kanın cinsel temas ve doğum sırasında nakli yoluyla geçer. o

Ayrıca, aşırı alkol kullanımı ve otoimmün hastalıklar da bu hastalığı neden olabilir.

Virüs herhangi bir belirti göstermeden birkaç yıl vücutta kalabilir. Ancak, yorgunluk, kas ağrıları, sarılık, soluk dışkı, düşük dereceli ateş, kusma ve ishal gibi belirtilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri varsa, hepatit kontrolü için basit bir kan testi veya karaciğer biyopsisi  yaptırabilirsiniz.

Eğer hepatit riski yüksek ise, bir hepatit aşısı yaptırmak için doktorunuza danışın.

10. Rahim ağzı kanseri

Serviks Kanseri

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, servikal kanser, özellikle gelişmekte olan ülkelerde en yaygın dördüncü kanserdir ve kadınlarda ki kanser ölümlerinin nedenidir.

Bu kanser serviks hücrelerinde meydana gelmektedir ve genellikle erken safhalarında herhangi bir belirti göstermez. Zamanında tanı koyulmazsa, kanser yakında bulunan mesane, karaciğer, bağırsaklar veya akciğerlere yayılır. Daha sonraki aşamalarda pelvik ağrı veya vajinal kanamalarla karşılaşabilirsiniz.

Rahim ağzı kanseri, cinsel teması yoluyla yayılır. Çoğu durumda, bir kadının doğal bağışıklık sistemi bu enfeksiyonla mücadele edebilir. Ancak HPV’nin bazı türleri rahim ağzı kanserine yol açabilir.

Çok sayıda cinsel partneri olanlar, çok çocuğu olanlar, kilolu olanlar, uzun süre doğum kontrol hapı kullananlar veya immün yetmezlik virüsü (HIV) ile enfekte olan kadınların rahim kanserine yakalanma riski daha yüksektir.

Genellikle rahim ağzındaki normal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesi birkaç yıl sürebilir. Servikal kanser taraması için bir jinekolog ile irtibata geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok