Bilmeden Tüketmekte Olduğumuz Gıdanın Beyni Küçülttüğü Gerçeği ortaya çıktı!

Bilmeden Tüketmekte Olduğumuz Gıdanın Beyni Küçülttüğü Gerçeği ortaya çıktı!

Zararını bilmeden tükettiğimiz besinin beyni küçülttüğü belirtiliyor. Hayatta tükettiğimiz birçok besin sağlığımızı tehdit ediyor! Güne kahveyle başlıyorsanız hareketsiz çalışıyorsanız ve spor yapmıyorsanız sağlığınızı korumak için beslenme düzeninize

 

Zararını bilmeden tükettiğimiz besinin beyni küçülttüğü belirtiliyor. Hayatta tükettiğimiz birçok besin sağlığımızı tehdit ediyor! Güne kahveyle başlıyorsanız hareketsiz çalışıyorsanız ve spor yapmıyorsanız sağlığınızı korumak için beslenme düzeninize dikkat etmeniz lazım. Son zamanlarda fazlasıyla önemi artan bağışıklık sistemini güçlendirmek için birtakım besinleri tüketmemek gerekiyor. Peki beyin sağlığımızı tehdit eden ne?

screenshot-3.png

Türk Nöroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, orta vücut bölgesi yağlı olan kişilerin beyin hastalıklarına yakalanma konusunda büyük risk altında oldukları belirtti.

VÜCUTTAKİ YAĞ ORANI ARTTIKÇA BEYİN KÜÇÜLÜYOR MU?

Prof. Dr. Demet Özbabalık Adapınar, "Son birkaç yılda beyin sağlığı ve beslenme ile ilgili farklılaşan veriler oldu. Bir şahsın nörolojik hastalıklara yakalanmamak için kaçınması gereken durumlar artık belirginleşti. Örneğin; Karbonhidrat, doymuş yağ, margarin, şeker, paketli ürenler vb.

 

Bunlar özellikle vücut da oluşturdukları karışıklıkla dokuya sağlıksız bilgiler yönlendiriyor. Hücreyi gereksiz ve olumsuz çalışma şartlarına itiyor. Kişi, belli bir vücut kitle indeksi üzerine çıktığında hücrelere olumsuz iletiler gitmeye başlıyor ve kişi hangi nörolojik hastalığa elverişli ise beyin onunla uğraşmaya başlıyor.

 

KAHVEDE DAHİ O TEHLİKE VAR!

Ürünlerin içerisine konulan Monosodyum glutamat – lezzet artırıcılar şahsın sürekli o gıdalara yönelmesine sebep oluyor. Prof. Dr. Adapınar, şöyle belirtti: "Kahve de bile lezzet artırıcılar var. Son zamanlarda bazı kahve çeşitlerinin ciddi bağımlılık yaptığına yönelik çalışmalar ve açıklamalar yapıldı.

 

KÖTÜ YAĞLAR EN ÇOK BEL BÖLGESİNDE Mİ TOPLANIR

Bel bölgesi yağlı olanların daha fazla  risk taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Adapınar, "Kötü yağların en rahat toplandığı yerler vücuttaki bel bölgesidir. Yakın organlar olması nedeniyle kalbe de büyük zararı bulunuyor. Kalbe zararlı olanlar beyin için de zararlıdır. Karbonhidrat tüketimi yükseldikçe bedende yağlanma başlar. Kötü elverişsiz yağı sadece margarin tüketerek değil, kötü besin tüketerek de vücudunuza alabilirsiniz. Fast food, cips, bisküvi, kraker ve bütün paketli ürünler. Şeker ve karbonhidrat tüketimini azaltmalıyız bunları sadece özel günlerde tüketilen yiyecekler haline getirmeliyiz. Aldığınız ürünün üzerini okuyun, ürünün dışında yazılı olan her şey vücutta bel bölgesinde yağlanmanın sebebini oluşturuyor." Diye belirtti.

 

YANLIŞ BESLENME HANGİ BEYİN HASTALIKLARI İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR?

Yanlış beslenmenin, damar tıkanıklığı için önemli risk kaynağı olduğunu belirten Prof. Dr. Adapınar, "Bunlar; sinir ucu iltihabı, Alzheimer, tüm demanslar, motor nöron rahatsızlıklarıdır" diyerek, sözlerini devam etti: "Bir toplumda en çok hangi rahatsızlığın mevcut olduğuna bakmak lazım. Bu, toplumun yaptığı bir yanlış ile alakalıdır ve bu durum yanlış beslenme ile ilgilidir veya günlük yapılan bir hatadır. Modern toplumlarda, kullandığımız deterjandan tutun da yediğimiz ürünlere kadar birçok durum sorumlu olabilir. Bunu anlatmanın sonu yok ama 'ailelerimizden gördüğümüz beslenme alışkanlığını nasıl değiştirebiliriz' konusu çok elzem. Elbette her şeyden yeterli miktar tüketmeliyiz çünkü sürekli bir şeylerden kısmak yada kaçmak da kişide stres yapar. Ama beslenmemizde asla ihmal edemeyeceğimiz yiyecekler var.

- Nohut, mercimek
- tahıllar
- sebze ve meyve, salata
- fındık, ceviz, badem
- Kırmızı meyveler
 - D vitamini ve Süt, yoğurt, peynir tüketimi

 

BEYNİ KÜÇÜLTEN NEDENLER

- "Stres ortamı ciddi bir risk faktörüdür.

- Tek tip eğitimde gitmek

- Egzersiz yapmamak

 

- Yaşlanma

- Şeker tüketimi

- Yanlış beslenme

- Obezite

- Sigara

- Alkol kullanımı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.