Bilimin Mucizesi! Biyonik Kulak! Takanlar Konuşmayı Öğreniyor!

Bilimin Mucizesi! Biyonik Kulak! Takanlar Konuşmayı Öğreniyor!

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, biyonik kulağa dair merak edilenleri ve başarısını anlattı.

 

 

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fazıl Necdet Ardıç, biyonik kulağa dair merak edilenleri ve başarısını anlattı. Ülkemizde 25 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirttiği biyonik kulağın başarısını anlatan Ardıç, işitme cihazlarının çok ötesinde bir teknoloji olduğunu ifade etti. Ülkemize bu teknolojinin geldiği ilk senelerde kullanmaya başlayanların artık konuşabildiğini ifade eden Ardıç, bu teknolojinin ülkemizde oldukça başarılı uygulandığını ifade etti. Her geçen gün biyonik kulak teknolojisinin kendini geliştirdiğinin ifade eden profesör, artık birçok marka modelde üretimler yapıldığını da belirtti.

ardic.jpg

Türkiye’de birçok merkezi yerde takılan biyonik kulağın etkilerinin oldukça büyük olduğunu ifade eden Ardıç, ortaya çıkan sonuçların başarılı olduğunu belirtti.

8rveycsp.jpg

Şimdiye kadar biyonik kulak takılan her 10 hastadan 9 tanesinin hayatlarından çok memnun olduklarını ifade eden başarılı profesör, çocukluk döneminde biyonik kulak takılan birçok kişinin şu sıralar üniversitelerde sosyal yaşamlarına devam ettiklerini ifade etti. Önümüzdeki yıllarda daha çok yayılım göstermesini beklediğini ifade eden Ardıç, gelecekte duymama diye bir engelin kalmayacağını söyledi.

unnamed.jpg

25 yıl önce bu teknolojinin Türkiye’ye geldiğini ifade eden Ardıç, genellikle 2 yaşında iken cihazın takıldığını ifade etti. 2 yaşlarında biyonik kulağı takan kişilerden büyük çoğunluğunun konuşabildiğini ifade eden başarılı profesör, bu durumdan oldukça mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

headline.jpg

Bu teknolojinin daha çok yayılması gerektiğini ifade eden Ardıç, işitme engeli olan çocukların ailelerinin biyonik kulak için hastanelere başvurmalarını gerektiği söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.