Bilim kurulu üyesi Prof Dr Tevfik Özlü’den hayat kurtaran 3 öneri

Türkiye’de yeni tip koronavirüs, Covid-19 görüldüğü ilk günden beri kurulan ve ülkemize faydalı çalışmalar yapan, Sağlık Bakanlığı’nın kurmasıyla oluşturulan Bilim Kurulu önerilerine sürekli devam ediyor. Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü “Şu 3 şeyi yapan kurtulur” diyerek koronavirüsten kurtulabilmenin yollarını duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hayat kurtarabilecek önerilerini tek tek saydı. Açıklamalarına şu sözlerle başladı:

“Korkmaya ve panik yapmaya gerek yok. Bu virüsü yenebilecek güce sahipsiniz. 7’den 70’e herkes bu virüsten kendini koruyabilir. Herkesin yapabileceği kadar 3 tane önlem var. Şimdi yapmazsak ne zaman yapacağız. Şu 3 şeyi yapan kurtulur.” diyerek sözlerine devam etti.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü 3 önerisi ise şöyle:

1-) Mümkün olduğunca dışarı çıkmamaya özen gösterin

“Mümkünse evden dışarı çıkmayın. Eğlenmek için, spor yapmak için gezmek için çıkmayın. Hem kendinize kötülük etmeyin hem de ziyaret ettiğiniz arkadaşlarınıza kötülük yapmamak için lütfen evden çıkmayın ve eve de kimseyi almayın.”

2-) Sosyal mesafeyi koruyun

“Sokağa çıkmak zorunda olan kişileri otobüste yan yana görüyorum. Lütfen 1,5 metrelik mesafeyi koruyun. Markette veya durakta beklerken yan yana durmak zorunda mısınız? 1,5 metrelik mesafeyi korursanız bu virüs size bulaşmaz. Çünkü virüsün doğrudan bulaşma mesafesi bir metre. Yüzde yüz etkili.”

3-) Yüzeylere dokunmamaya özen gösterin

“Mutlaka yapılması gereken paplik yüzeylere dokunmayın, her eyere dokunmayın. Elinize mukayyet olun. dokonursanız elinizi yıkayın ya da dezenfekte edin. Elinizi, gözünüze, ağzınıza, burnunuza sürmeyin. Bu üç tedbiri kim yaparsa kurtulur. Bunlar etkili basit kolay ama etkili. Yani hiç panik yapmaya koşturmaya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok