Bilgisayarın Kendini Kapatma Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarın Kendini Kapatma Sorunu ve Çözümü

Rastgele bilgisayar kapanması, herhangi bir bilgisayarda veya işletim sisteminde meydana gelebilecek yaygın bir sorundur.

Rastgele bilgisayar kapanması, herhangi bir bilgisayarda veya işletim sisteminde meydana gelebilecek yaygın bir sorundur. 

Modern bilgisayarların çoğu, herhangi bir bileşen aşırı ısınırsa otomatik olarak kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde, bilgisayar kendisini aşırı ısınmaya bağlı potansiyel tehlikelerden korur. Ancak bu, rastgele kapatmaların tek nedeni değildir. Güç kaynağında bir sorun olması, bir donanım bileşeni arızası olması veya sisteme bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olması da mümkündür.

Bu kılavuzda, rasgele bilgisayar kapatma sorunlarının arkasındaki nedenleri ve bunların bir yazılım veya donanım sorunu olup olmadığı dahil olmak üzere nasıl çözüleceğini açıklıyoruz. Bu bir yazılım sorunuysa, Hızlı Başlatma veya 'uyku' modu gibi özellikleri kapatmanız gerekebilir. Rastgele kapanma sorunlarına bir dizi olası çözüm için aşağıdaki bilgileri okuyun.

Aşırı Isınmalar Kapanmaya Neden Olabilir

Yukarıda belirtildiği gibi, bu sorunun olası bir nedeni, bilgisayar bileşenlerinin aşırı ısınmaya başlamasıdır. Bu, bilgisayarınız çok yüksek bir kapasitede çalışıyorsa meydana gelebilir. Örneğin, grafik olarak yoğun bir oyun oynuyorsanız ve video kartı soğutma fanı düzgün çalışmıyorsa.

İlk olarak, bilgisayarın arkasındaki güç kaynağı soğutma fanını kontrol edin. Doğru çalışan bir birim sorunsuz ve hızlı hareket etmelidir. Diğer soğutma fanlarını kontrol etmek için bilgisayar kasasını açmanız gerekebilir.

CPU, kasa, video kartı, sabit sürücü vb. Dahil tüm fanları kontrol edin. Hiçbirinin çok yüksek olmadığından veya anormal sesler çıkmadığından emin olun. Güç kaynağı soğutma fanı çok sıcaksa, güç kaynağını değiştirmeniz gerekebilir.

Aşırı ısınmaya neden olabilecek kir ve tozu ortadan kaldırmak için bilgisayarın içini de temizlemenizi öneririz.

Donanım Arızasını Kontrol Edin

Bilgisayarınıza yakın zamanda yeni bir donanım eklediyseniz ve daha sonra rasgele kapanmalar yaşamaya başladıysanız, ek donanım arızalı ve soruna neden olabilir. Mümkünse, yakın zamanda eklenen tüm donanımı kaldırın (ağ veya ses kartları gibi gerekli değilse) ve sorunun devam edip etmediğine bakın.

Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüsleri Kontrol Edin

Bilgisayarınız yazılımla ilgili sorunlar nedeniyle rastgele kapanıyorsa işletim sistemini virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bazı virüsler ve diğer enfeksiyonlar, bilgisayarın kapanması da dahil olmak üzere sistem çökmelerine neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Her durumda, zaman zaman sisteminizi taramak iyi bir fikirdir.

Bilgisayarları virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyan Windows Defender'ı (yerleşik bir virüsten koruma programı) kullanabilirsiniz. Ya da, yüklediyseniz başka bir üçüncü taraf virüsten koruma paketi çalıştırabilirsiniz. Windows Defender kullanarak tam sistem taraması yapmak için, Arama alanına "virüs" yazın ve "Virüs ve tehdit koruması" sonucunu tıklayın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.