Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Günümüzde hemen hemen her alanda bilgisayarları kullanırız. Artık dizi ya da film izlemek için bile televizyonların yerini bilgisayarlar almış durumda. Hal böyle olunca artık bilgisayarlarımız biz nereye onlar oraya durumu oluşuyor.

Günümüzde hemen hemen her alanda bilgisayarları kullanırız. Artık dizi ya da film izlemek için bile televizyonların yerini bilgisayarlar almış durumda. Hal böyle olunca artık bilgisayarlarımız biz nereye onlar oraya durumu oluşuyor.

Bilgisayarlarımızla aklınıza gelebilecek her şeyi yapıyoruz. Dizi, film izlemek, oyun oynamak, sunum hazırlamak, örgü örmek, makale yazmak için her şey için bilgisayarlarımızı kullanıyoruz.

Bu yüzden de her siteye giriyoruz. Hiç sorgulayamadan kendimizi aramalar arasında milyonlarca sitenin içerisinde buluyoruz. Bu siteler her zaman iyi niyetli değillerdir ve bazen aradığımız şeyi bulamayız. Ancak bazen aradığınız şeyi bulmayı bırakın bilgisayarınıza virüs bulaştırırlar.

Virüsler Nasıl Bilgisayarımıza Girer?

Bu işlem tahmininizden kolaydır. Bir siteye, bir uygulamaya tıkladığınız an artık virüs bilgisayarınızdadır. Bu yüzden bilmediğiniz hiçbir siteye girmeyin ve size gönderilen her uzantıya ve bağlantılara tıklamayın.

Virüs Girdikten Sonra Neler Yapabiliriz?

Tıpkı insanlarda hastalık yapan virüsler gibi bilgisayarınıza ulaşan virüslerde birden çok farklı türde ve dayanıklılıkta olabiliyor.

Bu yüzden bilgisayarınızda bir virüs olduğunu düşünüyorsanız hemen bilgisayarınızı bir uzmana götürün. Bilgisayar uzmanı bilgisayarınızdaki virüsü temizler ya da en son format atar.

Ya da bilgisayar bilginize güveniyorsanız evde kendiniz de kolayca format atabilirsiniz!

Bilgisayara Format Atmadan Önce Yapılacaklar

•Bunun için öncesinde bilgisayarınızı hazırlamalısınız.

 •'Bilgisayarım' bölümüne girerek C klasöründeki yedeklemek istediğiniz bilgileri D klasörüne taşıyın. Bu şekilde D klasörüne attığınız hiçbir şey silinmeyecektir.

•Eğer bir bilgisayarcıya format için bilgisayarınızı götürdüyseniz muhakkak yedekleme yaptığınızı ve onları silmemesini isteyin. Çünkü bazı formatlarda D klasörü de silinmektedir.

•Aynı zamanda yedeklemek istediğiniz klasörleri ve fotoğrafları sadece D klasörüne atmakla kalmayın.

•Yedeklemek istediklerinizi bir de USB belleğinize atın ve yedekte dursun. Ne olur ne olmaz!

Bilgisayara En Uygun Format Nasıl Atılır?

Format hazırlıklarınız bitti artık bilgisayarınız formata hazır.

Ya USB bellek ya da bu tarz da bir format uygulamanız varsa bilgisayarınıza bu şekilde kolayca format atabilirsiniz.

Bunun için ilk önce bilgisayarınızı kapatın. Ve sonrasında USB' yi takın ve sonra bilgisayarınızı çalıştırın. Bilgisayarınız format işlemini ya f2, f10 tuşlarından yapacaktır. Bunlardan birine tıklayın.

Ardından bilgisayarda yazan işlemleri takip edip formatınızı başlatabilirsiniz.

Bu işlem bir 30-45 dakikanızı alabilir.

İşte bu kadar!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.