Beyin Fonksiyonlarını Daha İyi Çalıştıran Besinler!

Beyin Fonksiyonlarını Daha İyi Çalıştıran Besinler!

İnsanın tüm idrak, düşünme ve tüm yaşamsal faaliyetlerine karar vermeden etken rol oynayan beynin fonksiyonlarını düzenlemek veya daha etkili hale getirmek mümkün olabilmektedir.

 

 

İnsanın tüm idrak, düşünme ve tüm yaşamsal faaliyetlerine karar vermeden etken rol oynayan beynin fonksiyonlarını düzenlemek veya daha etkili hale getirmek mümkün olabilmektedir. Bu içerikte bahsedeceğimiz besinler ile daha etkili beyin fonksiyonlarına sahip olmanız mümkün. İşte o besinler.

 

Baklagiller ve Fasulye

Yapılan araştırmalara göre bağırsakların beyin ile direk bir temas halinde olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple bağırsakların sağlıklı olması bir nevi beynin de sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Öyle ki bağırsakların sağlığı bu anlamda oldukça önemlidir. Bağırsakların daha sağlıklı olması için de lif içeren besinlerin tüketilmesi oldukça faydalı olacaktır. Bu bağlamda fasulye ve baklagiller bağırsak sağlığı için oldukça faydalı besinlerdirler. Lif açısında oldukça zengin olan bu besinler ile bağırsak sağlığı ve beraberinde beyin sağlığını tetiklemiş olacaksınız.

 

Yoğurt

yogurt-ve-arkasindaki-bilim.jpeg

Yine bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlayan besinlerden biri olan yoğurt ile daha sağlıklı bağırsaklara sahip olabilirsiniz ve bununla beraber daha sağlıklı beyin fonksiyonlarına da sahip olabilirsiniz. Vücuttaki iyi bakterilerin çoğalmasına etki eden yoğurt bu anlamda beyin için oldukça faydalı besinlerden olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Bitter Çikolata

Vücutta bulunan serbest radikallerin kontrol altına alınmasını sağlayan bitter çikolata bu anlamda beyin için oldukça faydalı yiyeceklerdendir. Ayrıca oksidatif stres gibi sorunlara karşı da yine oldukça faydalı olan bitter çikolata beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlamaktadırlar.

 

Avokado

5d8cb827ae298b8af19a6bab.jpg

İçerisinde lif ve magnezyum bulunduran avokado tam bir beyin sağlığı besinidir. Yine içerisinde bulunan sağlıklı yağlar beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını etkilerken bu sebeple daha sağlıklı bir beyin formuna kavuşmanız da mümkün hale gelmektedir. Yine depresyon gibi sorunlara da çözüm olan avokadoyu bu sebeple kullanabilirsiniz.

 

Somon

Omega 3 ile ilgili yapılan bazı araştırmalar beyin üzerinde faydalı olduğunu göstermiştir. Bu sebeple omega 3 açısından oldukça zengin olan somon yine beyin için faydalı besinlerden bir tanesidir.

 

Yumurta

Vücut için en değerli hormonlardan biri olan melatonine direk etki eden yumurta beyin sinirlerinin de daha etkili çalışmasında fayda sağlar. Beyinde ki stres dalgalarını düşüren yumurta rahat uykunun da ilaçlarından bir tanesidir.

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.