Beraber Yenmeyecek Besinler

Beraber Yenmeyecek Besinler

Bazı besinlerin sağlık açısından aynı anda tüketilmemesi gerekmektedir. Beraber tüketilmesi durumunda sonuçları zehirlenmeye kadar varabilmektedir. Bundan dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Osmanlı Dönemindeki hekimler, birlikte yenmeyecek besinleri hazırlarken kendilerinden önceki doktorların da tecrübelerinden yararlanmıştır ve bunu bir program haline getirmiştir. Bu besinlerin birlikte tüketilmesinin vücuda zararlı olduğu belirtilmiştir.

Hangi Gıdalar Birlikte Tüketilmemelidir?

Dikkat edilmesi gereken nokta sıcak besinlerin sıcak besinlerle, soğuk besinlerin ise yine soğuk besinlerle aynı anda tüketilmemesi olacaktır. Aynı anda tüketilmesinin vücudun dengesini bozacağı ifade edilmektedir. Yine sindirimi uzun süren yiyeceklerin de vücut sağlığı açısından aynı anda tüketilmemesi gerekmektedir.

saglikli-beslenme.jpg

-Yoğurdun Yanında Yenmemesi Gerekenler

Yoğurtla birlikte yenilmemesi gereken gıdaların başında balık yer almaktadır. Bu ikili kesinlikle birlikte tüketilmemelidir. Tüketilmesi halinde zehirlenmelere yol açacağı belirtilmektedir. Yine yoğurtlu ve sirkeli yemekler da aynı anda tüketilmemelidir. Bunlara ek olarak, tavuk eti, tere ve turp gibi besinlerin de yoğurt ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

-Süt ile Beraber Tüketilmemesi Gereken Besinler

Süt hiçbir zaman ekşi gıdalar ile aynı anda tüketilmemelidir. Yine süt ve balık, süt ve yumurta, süt ve peynirin de aynı anda tüketilmemesi önerilmektedir. Süt ve şarabın da aynı gün içinde tüketilmemesi tavsiye ediliyor, gut hastalığına sebep olabileceği söylenmektedir.

-Balıkla Bir Arada Tüketilmemesi Gerken Gıdalar

Balıkla birlikte tüketilmemesi gereken gıdaların başında yine protein grubu dediğimiz süt, peynir ve yoğurt yer almaktadır. Balık ile bu besinlerin tüketilmesinin ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği söylenmektedir.

Balık ve kavun, tuzlu balık ve tuzlu et yine aynı anda tüketilmemesi gereken besinlerdendir. Ayva da balığın tüketildiği gün yenmemelidir, kuluç hastalığına sebep olmaktadır.

-Etin Yanına Yenmemesi Gerekenler

Tuzlanmış veya tuzla kurutulmuş olan etlerin, sirke ve sarımsak ile tüketilmemesi gerekir. Üzüm ve baş eti de kesinlikle aynı anda tüketilmemelidir. Nar, herise ve keşkekindir.jpg gibi yemeklerde etle birlikte yenmemelidir. Fırından çıkarıldıktan sonra üzeri örtülen etlerin kesinlikle yenilmemesi gerekir, dikkatli olunması şart.

 

-Hangi Meyvelere Beraber Yenmez

Vücut sağlığı için günde en az 3-4 porsiyon meyve tüketilmemesi gerekmektedir. Ancak bazı meyvelerin aynı anda veya peş peşe tüketilmesi sağlık açısından zararlı olabilmektedir. Şeftali, kayısı ve erik gibi meyveler peş peşe tüketilmemelidir. Meyveler tek tek yenmelidir. Ayrıca kesinlikle kavunu bal ile karıştırmamak gerekiyor.

Meyve yedikten hemen sonra soğuk su içilmesi tavsiye edilmemektedir, buna ek olarak tatlı yemekler ve sıcak yemeklerin ardından soğuk su içmekte sakıncalıdır.

-Tavukla Beraber Neler Tüketilmez

Tavuk eti ile yenmemesi gereken gıdaların başında, yine protein grubu gelmektedir. Yoğurt, yumurta, süt ve yaş peynir tavuk eti ile beraber tüketilmemelidir. Ayrıca balıkta yine tavuk etiyle tüketilmemelidir. Tavuk eti ile ekşi gıdalarında ayrı tutulması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.