Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Şiddetli zorlama, ağırlık kaldırma ve bazı hareketler sonucunda omurlar arasındaki disklerin kayması sonucu oluşan sinir sıkışmasıdır.

Şiddetli zorlama, ağırlık kaldırma ve bazı hareketler sonucunda omurlar arasındaki disklerin kayması sonucu oluşan sinir sıkışmasıdır. Fazla kilo ve düşme ise en belirgin nedenler arasındadır. Bel fıtığı şiddetli ağrılar sonucunda fark edilir. Genellikle bu ağrılar bel, kalça ve bacaklarda görülür.

Bel fıtığı birçok nedenden dolayı meydana gelmektedir. Bunların başında yaş ve dejenerasyon gelmektedir. Yaşlandıkça daha da fazla görülür. Aynı zamanda aşırı kilo ve ağır bir şey kaldırırken oluşan hasar ve gerilim sonucunda da meydana gelebilir. Düşme, çok uzun zaman aynı şekilde yatmak ya da oturmak, zorlama ve çok fazla doğum yapmaktan da kaynaklanmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri

Bel fıtığı genellikle gitgide şiddetlenen ve kalçadan bacaklara kadar inen ağrılar ile kendini belli etse de bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma ile de kendini belli edebilmektedir. Aynı zamanda kaslarda güçsüzlük, hareket ederken zorlanma ve hareketlerde kısıtlılık, otururken ve yürürken zorlanma, idrar tutamama problemi, kolay yorulma, iktidarsızlık, bel ağrısı, bacak ağrısı ve denge bozuklukları da belirtiler arasında yer almaktadır.

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Cerrahi Operasyon Gerektirmeyen Yöntemler Nelerdir?

Bel fıtığı şikayetleri ile gittiğiniz doktorunuz gereken kontrolleri ve muayeneleri yaptıktan sonra kısa süreli istirahat veya ağrı kesici verebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzun söylediği şeyleri dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Gerektiğinden fazla yatmak kemik sertliğine neden olabilmektedir. B u nedenle doktorunuzun söylediği süreye göre istirahat etmelisiniz.  Aynı zamanda fizik tedavi yöntemiyle de ağrıları ve şikayetleri gidermeye yönelik çalışmalar yapılabilir. Bazı hastalar için korse kullanımı önerilir ve bu şekilde ağrıların azaltılması hedeflenir.  Bunların dışında elektrik tedavisi ya da masaj yapılarak da cerrahi müdahale gerekmeden tedaviler yapılabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı ameliyatı; fıtıklaşmış diskin sinirlere baskı yapması sonucu meydana gelen ağrının ve güç kayıplarının önlenmesi için gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Bel fıtığı ameliyatında en yaygın uygulanan yönteme diskektomi ya da kısmi diskektomi denir. Bu yöntem fıtıklaşmış diskin bir kısmının çıkarılmasıdır.

Günümüzde bu işlemler küçük kesiler ile de gerçekleştirilebilmektedir. Fıtıklaşmış diskin bir kısmı çıkarıldıktan sonra sorunun çözüldüğüne emin olunduğunda ameliyat tamamlanır. Bu ameliyatta çok az miktarda kanama olabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Gerekli Olur?

Bel fıtığı ameliyatı; çeşitli tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Cerrahi olmayan birçok tedavi yöntemi bulunması nedeniyle ameliyat seçeneği her zaman tercih edilmemektedir. Bazı durumlarda çok büyük bir disk hernisi bağırsak, mesane ya da diğer iç organlara zarar verebilir. Bu gibi sorunlar genellikle kasıklarda ve genital bölgede uyuşma ile kendini belli etmektedir. Bu gibi belirtiler görüldüğünde derhal bir doktora başvurulmalı ve gereken işlem gerçekleştirilmelidir. Bu gibi nadiren görülen durumlar acilen ameliyat gerektirmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.