Bebeklerin Sallanması Zararlı Mı?

Bebeklerin Sallanması Zararlı Mı?

Yeni doğan bebeklerini uyutmak için sallayan anne-babaların bebekler için çok büyük sağlık problemlerine yol açtığı ifade ediliyor.

Anne, babalar yeni doğan çocuklarının ağlamalarını durdurmak ve çocuklarını uyutmak için genelde sallama yöntemini tercih ederler. Ancak bu durumun bebek için geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabileceği ifade ediliyor. Anne babaların ayrıca sevgi gösterisi olarak bebeklerini havaya atmaları da sakıncalı durumlar arasında.

5c8d9e0b45d2a05010d8d72e.jpg

Bebekleri Battaniye İle Sallamanın Zararları

Bebeklerin dünyaya geldikleri dönemde ağlama, acıkma, altını kirletme gibi durumlarından dolayı tüm ebeveynler uykusuz geceler geçirmiştir. Uykusuzluğa dayanamayan ebeveynler ise artık son çare olarak bebekleri battaniyeye sararak sallamaya başlar ve bu şekilde uyutmaya çalışır. Bu hareket son derece hatalıdır ve çocuklarda ciddi sorunlar oluşmasına neden olabilmektedir.

Sarsılmış Bebek Sendromu?

Ebeveynler yaşamış oldukları uykusuzluk ve yorgunluğun etkisinden dolayı, çocukların biran önce uyuması için battaniyeye sararak, kollarında veya ayaklarında sallamaya başlarlar. Bu durum bebeklerin sendrom yaşamasına neden olabilir. Bebeklerin hayatını kaybedebildiği bu sendroma ‘sarılmış bebek sendromu’ ismi verilmektedir.

Sallamaya bağlı olarak çocukların kafatası içerisindeki basıncın artmasına bağlı olarak gelişen apne ve kasılmalar bebeğin komaya alınmasına neden olabiliyor.

Elde edilen verilere göre ‘sarılmış bebek sendromu’ yaşayan bebeklerin 3’te 1’nin hayatını kaybettiği, 3’te 1’nin nörolojik engelli olarak hayatına devam ettiği, kalan 3’te 1’nin ise herhangi bir hasar almadığı belirtiliyor.

bebek-003.jpg

Bebeğinizi Sallamayın

Uzmanlar, bu konuda özellikle genç yaşta evlenmiş kişileri uyarmaktadır. Bu kişilerin kendilerini hazır hissetmeden çocuk yapmamaları ve bakabilecekleri kadar çocuk yapmaları gerektiği belirtiliyor. İlk bebeğin büyütülme aşamasında çevreden destek alınması gerektiğinin çok faydalı olacağı ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.