Bebeklerin Psikolojik Gelişimi

Bebeklerin Psikolojik Gelişimi

Doğuştan yetenekli doğan bebekler sevgi ile büyür ve sevgi ile mutlu olur. Bebek psikolojisi ise dış etkenlerden etkilenen bir durumdur.

Doğuştan yetenekli doğan bebekler sevgi ile büyür ve sevgi ile mutlu olur. Bebek psikolojisi ise dış etkenlerden etkilenen bir durumdur. Anne sevgisi bu kategoride ilk önemli maddedir. Annesinin sesini ve kokusunu ayırt edebilen bebekler, Annelerine son derece bağlıdır. Bu nedenle bebekle sık sık konuşmak ve duygusal bağ kurmak iletişimini geliştirecektir.

Bebek Psikolojisi

Anne bebeğinin gözlerine her zaman için bakmalıdır ve onuna güven vermelidir. Her zaman yanında olduğunu ve her zaman için onu desteklediğini hissettirmelidir. Bu şekilde bebeğin psikolojisi daha sağlıklı bir hale gelecektir.

Bebek bakımı konusunda doğru bilgilerle hareket etmek, bebek bakımında çok önemlidir. Bebek bakımı konusunda geleneksel yöntemlerden çok doğru yöntemleri tercih etmek önemlidir.

Bebeği Yalnız Bırakmayın

Bebeğe ilgi gösteren ve onunla her zaman duygusal iletişim kuran anneler bebek psikolojisi için en önemli adımı atmış olur. Anne ilgi göstermediği zaman çocuk güvensiz olur ve psikolojik anlamda problemli biri olur. Özellikle bakıcılara teslim edilen bebekler ileri yaşlarda anne sevgisinden yoksun kaldığı için güven problemi yaşamaya ve psiklolojik anlamda ciddi problemlerle karşılaşır. Bakıcıya teslim edilen bebekler genellikle bakıcısına bağlanmaktadır. Ancak hiçbir zaman bir bebek için annenin yerini hiç kimse tutmaz.

Bebeğin bakımını ihmal etmek de psikolojik problemlere neden olabilir. Bebekler 3-4 yaşına kadar annelerini her zaman için yanlarında görmek ister ve ihtiyacının hemen karşılanmasını ister.

Gürültülü Ortamlar

Bebekler için huzur çok önemlidir. Gürültülü veya rahatsız edici etkenlerin bir arada bulunduğu ortamlarda bebek psikolojisi ciddi anlamda hasara uğrar. Sürekli kavga edilen ve sinirlerin gergin olduğu evlerde bebekler de sinirli ve gergin olur. Bu şekilde büyüyen bebekler sinirli ve geçimsiz olur. Bebeklerin ruhsal anlamda huzurlu olabilmesi için ortamın huzurlu olması önemlidir.

Bebeklerin psikolojisi anne karnında şekillenmeye başlar. Anne karnında bebek annesiyle iletişime geçer. Bu nedenle anne hamileyken huzurlu ortamları tercih etmelidir. Gürültülü ve uygunsuz ortamları tercih etmemelidir. Karnındaki bebeği ile konuşmak bebeğin iletişimini artırır.

Doğru Beslenme

Bebeklerin doğuştan hasta olmasının en önemli nedeni annenin yanlış beslenmesidir. Annenin aldığı gıdaların sağlıklı olması gerekir. Alkol, uyuşturucu, hazır gıdalar, kola, cips ve benzeri gıdalar bebeğin bedensel sağlığını olumsuz etkiler. Bu durum bebek psikolojisi için de geçerlidir. Şeker hastalığı, egzama ve benzeri hastalıkların bebeklerde doğuştan meydana gelmemesi için annenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir.