Bebeklerde Şeker Koması Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde Şeker Koması Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 6 saniyede bir insan şeker hastalığı sebebi ile yaşama veda ediyor. Yaşam koşullarının değişmesi ve beslenme alışkanlıklarının daha günlük olaylara dayandığı yeni dünyada

 

 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her 6 saniyede bir insan şeker hastalığı sebebi ile yaşama veda ediyor. Yaşam koşullarının değişmesi ve beslenme alışkanlıklarının daha günlük olaylara dayandığı yeni dünyada bu sorun her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Genetik kodlar ile taşınabilen bu hastalık sebebiyle bebeklerde de diyabet kaynaklı ölümlerin görülme riskinde de artış yaşanmakta. Bu artış sebebi ile ebeveynlerin bebeklerini kontrol etmede daha dikkatli davranması uyarısı yapıldı. Obezite ile doğrudan ilişkisi olan şeker hastalığı, aşırı kilo sebebi ile çok daha yüksek seviyelere çıkmaya devam ediyor. Yaşanan bu artış genetik yollar ile bebeğe geçince istenmeyen sonuçların arttığı gerçeği de gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

 

Bebeklerde İnsülin İhtiyacı

Dünyada % 15 seviyesinde görülen obezite ve  ilişiğinde şeker hastalığı oranlarında çocuk – bebek sayısı oldukça fazla. Aşırı kilo alma ve beraberinde obezite tanısının ortaya çıktığı bu hastalıkta yan sorun şeker hastalığı olmaktadır. Genetik kodlar ve çocuklarda da başlayan obezite tanısı oran sayısı yüksekliği şeker hastalığı sebebiyle bebeklerde veya çocuklarda ölüm riskini artıran etkenler olmakta. Yine genetik kodlar ile ebeveynlerden bebeklere geçen insülin eksiklğinde bebeğin insüline ihtiyaç duyması sebebiyle şeker komasına girmesi de olası bir sonuçtur. Tip 1 olarak adlandırılan bu hastalık çocuk ve bebeklerde bazı şiddetli sonuçlar veya ani etkiler ile kendini gösterebilmektedir. Maalesef ki bu hastalık sebebiyle ömür boyu ilaç kullanımı da ortaya çıkabilmektedir.

 

Bebeklerde Şeker Koması Belirtileri

Çocuklarda ve bebeklerde şeker komasına ya da tip 1 diyabete işaret eden bazı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ani bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. İşte bu belirtiler;

shutterstock-671310898-16-9-1539004337-880x495.jpg

  • Baygınlık halinin yaşanması
  • Kendinden geçme hali
  • Şeker yeme ihtiyacının artması
  • Titreme, terleme gibi sorunlar
  • Çarpıntı
  • Sıcaklık basması, sıcaklık hissi
  • Şuurunu kaybetme hali
  • Aşırı sinirli olma durumu

Yukarda gösterilen bazı şeker koması belirtilerinin şiddeti şeker ihtiyacına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu tür durumlarda bebeğin veya çocuğun dikkatle kontrol edilmesi, sağlık kontrollerinin yapılması ve acil durumlarda hemen hastaneye kaldırılması şarttır. Çocuğun kendini ifade edebiliyor olması ile birlikte de bazı belirtiler önceden anlaşılabilir. Sıklıkla su içme ihtiyacı duyması, şekere karşı aşırı bir isteğin ortaya çıkması gibi durumlarda da çocuğun veya bebeğin sağlık merkezlerinde kontrol ettirilmesi ve varsa sorun önceden tespit edilmesi oldukça mühimdir.