Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bebeklerde Pamukçuk Neden Olur? Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Annelerin en merak ettiği konulardan bir tanesi bebeklerde pamukçuk problemi olarak bilinir.

Annelerin en merak ettiği konulardan bir tanesi bebeklerde pamukçuk problemi olarak bilinir. Oldukça yaygın şekilde görülebilen ve genellikle zararı olmayan bu enfeksiyon, bebeklerin dilinde ve ağız kısmında krem renginde lekeler olarak görülürler.

Daha çok iki yaşının altında olan bebeklerde görülmesinin yanı sıra daha büyük yaşlarda olanlarda da görülme ihtimali bulunuyor. Problem bazen anlaşılmasa bile oluşan bu beyazlıklar bebeği rahatsız edebilir. Üstelik beslenmesini zor bir hale dönüştürebilir.

Alınan önlemlere dayanarak hızlıca geçebilen bu ufak problemin 2 veya 3 günden fazla sürmesi durumunda mutlaka doktor kontrolüne gitmekte fayda olacaktır. Şimdi siz değerli ebeveynler için bebeklerde pamukçuk neden olur? Tedavisi süreci nasıldır? Açıklıyoruz.

Bebeklerde Pamukçuk Hangi Sebepten Dolayı Oluşur?

Pamukçuk, bebeğin ağız kısmında, cildinde ya da bağırsak florasında yaşayan maya mantarının artışı işe belirir. Candida albicans olarak isimlendirilen bu mantarlar genel olarak sorun teşkil etmeseler bile bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anda enfeksiyon görülmesine neden olabiliyor.

Bebeğin bağışıklık sistemi iyi bir şekilde gelişmediği için maalesef bu tarz enfeksiyonlara yatkınlık olabiliyor. Güzelce dezenfekte edilmeyen emzikler ve biberonlar bebeklerde pamukçuk problemine sebep olabilen faktörler arasında yer alıyor.

Bebeklerde Pamukçuk Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Bu problem bazen süt kelesi ile karıştırılabiliyor. Böyle bir durumun olmaması adına bebeğin ağzı hafif bir şekilde ıslak bezle silinmelidir. Eğer beyaz lekelerin alt kısımlarında kızarıklıklar bulunuyor ise, pamukçuğun başladığı anlaşılabilir. Bebeklerde pamukçuk belirtileri böyle anlaşılabileceği gibi huzursuzluk, biberon istememek ve yutkunmakta zorluk yaşayan bebeklerin pamukçuğu olduğu anlaşılabilir.

Bebeklerde Pamukçuk Önleme Açısından Neler Yapılmalıdır?

Pamukçuğun önlenmesi için mutlaka biberon, emzik ve diş kaşıyıcıların temizlikleri çok güzel bir şekilde yapılmalıdır. Bebeğin süt ile beslenmesinin ardından ağız temizliği adına steril olan sulardan içirilesi gerekir. Kıyafetleri ise en az olarak 60 derecede yıkanmalıdır.

Bebek emziriyor ise öncesinde kesinlikle annenin elleri yıkanması gerekir. Her emzirme durumundan sonra ise anneler, göğüslerinin ucunu ılık bir su ile yıkayıp iyice kurulamalıdır. Çünkü bu problemin meme ucuna geçme ihtimali oldukça yüksektir. Bundan dolayı temizliğe dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde Pamukçuk Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Bebeklerde pamukçuk tedavisi için doktor, bebeğin problemini bitirmek adına mantar öldürücü ilaç verecektir. Bebeğin ağız kısmında görülen bu mantar türünün üzerine ilaç uygulanmasının dışında rahat beslenme açısından sulandırılmış gıdalar bebeğe verilmelidir.

Ek olarak göğüs pompası ya da göğüs pedi kullanılıyor ise temizliklerini çok büyük özen gösterilmelidir. Bu şekilde bebeklerde pamukçuk probleminin tedavi süreci devam etmelidir. Ayrıca annenin göğüs ucuna gelen bu mantarlarda da aynı şekilde ilaç tedavisi düzenli olarak uygulanmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.