Bebeklerde Kusma Sorunu Nedir? Kusma Olayları Neden Gerçekleşir?

Bebeklerde Kusma Sorunu Nedir? Kusma Olayları Neden Gerçekleşir?

Bebeklerin en fazla yaşamış olduğu ciddi bir problemlerden sayılan kusma durumları, pek çok farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşebiliyor.

Bebeklerin en fazla yaşamış olduğu ciddi bir problemlerden sayılan kusma durumları, pek çok farklı sebebe bağlı olarak gerçekleşebiliyor. Ailelerin en fazla karşılaştığı konu olan bebeklerde kusma problemi, farklı tiplerden oluştuğundan dolayı sorunun neden olduğu tam olarak bilinemeyebiliyor. Bizlerde bu konu hakkında aileleri bilgilendirmek adına kusmanın neden gerçekleştiği ve neyi işaret ettiğini açıklayacağız.

Bebeklerde Kusma Hususunda Bilinmesi Gereken Bilgiler!

Her nerede olunursa olunsun anneler mutlaka temkinli olmak zorundadır. Çünkü bebek yemiş olduğu mamayı ani bir şekilde kusabilir. Bu yüzden anneler yola çıkıldığında bebek için yedek kıyafet ve temizlik için ıslak mendilleri beraberinde bulundurulması şarttır. Ama tabii ki bunların yapılması bebeğin neden kustuğuna dair hiçbir işareti anlatmayacaktır.

Bebeklerde kusma genel olarak beslenme aşamasının hemen ardından gerçekleşebilir. Normal olarak anneler bu durumdan ciddi derecede endişelenebilir. Fakat tehlikeli olan kusma ile normal kusma durumunu gösteren bazı faktörler vardır. Kusmanın vakti, şiddeti ve fazlalığı farkı gösterecektir.

Bebeklerde Kusma Çeşitleri Hangileridir?

Aşırı kusan bebekler elbette hızlı bir şekilde hastaneye kontrol için götürülmesi gerekiyor. Fakat bu durumdan önce ailenin görevi kusma durumunun neden olduğunu anlamalarıdır. Bebeklerde üç farklı çeşitten kusma durumunun görülmesi söz konusudur. Bu kusmaların nedenleri ise farklılık gösterir.

Normal Türden Kusma Durumu

Bebeklere göre kusma şekilleri farklılık gösterir. Bazıları çok kusarken, bazıları az kusabilirler. Genel olarak bakıldığında kusma olayı yeni doğan bebeklerin ilk ayların meydana gelir. Bunun nedeni bu bebeklerin mide ve yemek borusu arasının tam şekilde olgunlaşmamış olmasıdır.

Biraz daha büyük olan bebeklerde ise problem yemek anında gerçekleşir. Beslenme zamanında sütün havayla karışması sonucunda yemek borusundan dışarıya çıkması gerçekleşir. Doğru şekilde olmayan beslenme bebeklerde kusma olayını gerçekleştirir.

Bebek emzirirken bolca hava yutması, gaz çıkartamaması veya emmenin hızlı olması gibi nedenlere bağlı olarak da kusma oluşabilir.

Fışkırır Biçimde Kusma Durumu

Bebek eğer fışkırır biçimde kusma gerçekleştiriyorsa aileler ciddi bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını kesinlikle bilmeleri gerekir. Böyle bir durumda en kısa zaman içerisinde doktora gitmekte fayda olacaktır. Alerjik sıkıntısı olan bebekler için yedirilen ve içirilen yiyecekler kontrol edilmelidir.

Herhangi bir tespit bulunuyor ise doktor ile paylaşılması gerekir. Fışkırır biçimde kusma durumları şu nedenlere bağlı olarak gelişebilir:

  • Bağırsak boğumlarında olan problem.
  • Zehirlenmeden kaynaklı olan problem.
  • Bağırsak düğümlenmesine bağlı olan problem.
  • Kafa içerisinde artış gören basınç dolayısıyla var olan problem.

Bu problemler bebekler neden kusar? Sorusunun açıklayıcı bir cevabı olarak kabul edilebilir.

Sızıntı Şeklinde Çıkarma Durumu

Bebek beslenmenin ardından çok az bile olsa yediklerini geri çıkarabilir. Fakat çıkardığı gibi tekrar geri yutabilir. Bu durumun bebeklerde kusma problemi ile birlikte karşılaştırılmaması gerekir. Bebeğin 1 yaşına gelmesi ile bu olay son bulmadığı takdirde muhakkak doktora başvurulması şarttır. Aksi halde daha farklı sorunlarla karşı karşıya kalınması mümkün olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.