Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarda ateş sorunu ciddi seviyelere ulaşabilmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan ateş ise ciddi seviyelere ulaşarak sorun olabilmektedir.

 

 

Kış aylarının gelmesi ile birlikte çocuklarda ateş sorunu ciddi seviyelere ulaşabilmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan ateş ise ciddi seviyelere ulaşarak sorun olabilmektedir. Bu sebeplerle çocuklarda ortaya çıkan yüksek ateşi düşürmek ve kontrol altına almak önemlidir. Hazırsanız çocukların ateşlerini düşüren bazı yöntemleri sizlerle paylaşmaya başlayalım. Ayrıca ateşin ciddi seviyelerde olması halinde muhakkak dikkatle takip edilmesi ve gerekirse acile götürülmesi gerekmektedir.

unnamed.jpg

Yüksek ateşin sebebinin öncelikle vücudun hastalıkla mücadele ettiğinin göstergesi olduğunu bilmenizde fayda vardır. Yüksek ateş, vücut bağışıklığının virüslere karşı verdiği mücadele sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca unutulmaması gereken şey de ateşin derecesidir. 36,5 ve 37 derece ateşin normal olduğunu unutmayın. 38 derece ateş ve üstü ise riskli seviyeler olarak kabul edilmektedir.

 

İlk Üç Ay Bebeklerin Ateşlerinde Önemli Dönemlerdir!

Bebeklerde ilk üç aylık ateş ölçümlerinde dikkat etmekte fayda vardır. İlk üç ay boyunca bebeklerde ki ateş makat veya koltuk altından ölçülmelidir. Koltuk altından ölçülen ateş derecesi 37,5 üstünde olması yüksek ateş olarak saptanmaktadır. Makattan yapılan ateş ölçümünde ise yüksek ateş olarak kabul edilen ölçüm 37,8 üstü saptanır. Bebeğin ateşinin yüksek olması durumunda ilk olarak yapılması gereken şey bebeğin soyulmasıdır. Genellikle yapılan hata bu tür durumlarda üstünü örtüp sıcak tutmak olsa da bunun yapılmaması gerekmektedir. Bu işlemden sonra ortamın biraz serinletilmesinde fayda olacaktır. 15 dakikalık bir bekleme süresinden sonra tekrar ateş ölçümünün yapılması gerekir. Yapılan ölçüm de ateş hala düşmemişse bu sefer doktora başvurulması gerekmektedir. İlk üç aylık süre bebekler için oldukça önemlidir. Bu süreç enfeksiyonlara açık bir dönem olmakla birlikte, doktor tavsiyesi ile birlikte ateş dürücü şurupların kullanılması bu anlamda söz konusu olabilmektedir.

 

Yapılan Hatalardan Bazıları: Sirkeli Su, Alkollü Su!

Bebeklerde yüksek ateş durumlarında muhakkak doktora başvurulmasında fayda vardır. Doktora başvurmak yerine sirkeli veya alkollü su kullanmak doğru değildir. Bu gibi şeyler ilk etapta ateşi düşürüyormuş gibi görünse de aslında ateşin daha da yükselmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple bu tür alkollü su veya sirkeli su gibi müdahaleler yapmamanızda fayda olacaktır. İlk etapta damarların daralmasını sağlayın bu tür müdahaleler sonradan damarların aniden genişlemesine sebep olmakta ve ateş ise bir anda daha hızlı bir yükselişe geçebilmektedir. Bunun yerine bebeği emzirmek çok daha faydalı bir hareket olacaktır. Ancak bebeğin ateşi uzun süreli düşmemesi halinde doktora başvurulması oldukça önemlidir.

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.