Bebeği Sütten Kesme

Bebeği Sütten Kesme

Bebekler de sütten kesme nasıl olmalı? Bebekler için anne sütü, hem içerdiği besin ve mineraller açısından, hem de anne sevgisini, şefkatini derinden hissetmeleri için çok önemli ve değerlidir.

Bebekler de sütten kesme nasıl olmalı? Bebekler için anne sütü, hem içerdiği besin ve mineraller açısından, hem de anne sevgisini, şefkatini derinden hissetmeleri için çok önemli ve değerlidir. İlk 24 ay yani bebek 2 yaşına girene kadar sütten kesme tavsiye edilmez. İlk 6 ay yalnızca anne sütü, sonrasında ek gıda ile dönüşümlü olarak verilmelidir.

Bebeklerde sütten kesme dönemi hem anne için hem de bebek için çok duygusal ve bazen acı vericidir. Anne bebeğini emzirirken sadece sütüyle değil, sevgisiyle de besler. Peki, bebeği sütten kesme nasıl olmalı? Hangi adımlar izlenmeli?

Bebeği Sütten Kesmenin Belirli Bir Zamanı Var mı?

Bunun belirli bir tarihi yoktur. Bebek ek gıdaya geçince, süte ilgisinin azaldığı hissedilirse, artık doymak için değil de oynamak için emmeye geliyorsa, doktorunuz da bırakmak için uygun zaman dediyse bebek sütten kesilebilir.

Bebeği Sütten Kesme Nasıl Olmalı?

1- İkiniz de Hazır olun

Bebeği sütten kesmeye karar verdiyseniz, bebeğinizin de sizin de buna hazır olmanız çok önemli. Eğer ikinizden biri buna hazır değilse, olumlu sonuç almanız çok zor.

2- Kafa da Bitirin

Bebeği sütten kesmeye karar verdiniz. Bu işe başladıysanız, bebeğinizin ağlamalarına ve tutturmalarına karşı sağlam ve güçlü durmalısınız. Eğer kıyamaz, ağladı diye tekrar emzirirseniz kafası karışır. Daha sonraki denemeleriniz de daha da zorlanırsınız.

3- Vicdan Yapmayın

Bebeğinizin büyüdüğünü, sonsuza kadar sizi emmeyeceğini kabul edin. Bu konuda vicdan azabı çekmeyin. Bu onun gelişiminin bir parçası.

4- Rahatlayın

Bebeği sütten kesmeye karar verdiğiniz dönem hem Mental olarak hem de fiziksel olarak rahat olduğunuz günlerde olmalı. Eğer hazır olmadığınızı düşünüyorsanız, erteleyip bir süre sonra tekrar deneyin. Acele etmeniz süreci kötü etkiler. Hazır olduğunda çok kolay bırakacaktır.

5- Aşama Aşama İlerleyin

Emzirmeyi birden kesmek zor olacaktır. Bu yüzden kademe kademe ilerleyin. Önce emzirme aralıklarını uzatın. Bu aralıklarda biberonla süt mama verin. Daha sonra aralar iyice uzadıkça, bunlara alışacak ve bebeğiniz memeyi daha kolay bırakacaktır.

6- Ona Durumu Anlatın

Emzirmeyi bırakmaya çalışırken, ona bu durumu anlayacağı dilde açıklayın. Artık büyüdüğünü, memenizle değil de sizinle masa da yemek yiyeceğini anlatın. Bebekler sandığınızdan çok daha zekiler. Sizi anlayacak emin olun. Tutturduğu zaman da bıkmadan usanmadan durumu açıklamaya devam edin.

7- Ailenizden Yardım Alın

Bebeği sütten kesmeye karar verdiğinizde, bunu eşinizle ve aile bireylerinizle mutlaka paylaşın. Desteklerine ihtiyacınız olacak. Bu dönemde bebeğinizi sizden başka birilerinin de beslemesi hem size hem bebeğe iyi gelecek. Özellikle eşiniz bebeğinizi bu süreçte ara ara gezdirmeye, hava aldırmaya çıkarırsa bebeğin de alışması kolaylaşacaktır.

8- Ona Bol Bol Dokunun

Sütten kestiğinizde bebeğiniz sizden kopma korkusu yaşar. Bu yüzden bu süreçte bebeğinize sık sık onu ne kadar sevdiğinizi söyleyip bol bol sarılın. Sürekli temas halinde olmanıza ihtiyaç duyacaktır. Gergin olması çok normal. Şefkatinizle bu süreci kolay atlatmasına destek olmalısınız.

9- Gece ve Gündüzü Aynı Anda Bırakın

Bebeği sütten kesme döneminde gece ve gündüz aynı anda bırakmalısınız. Gündüz kesip gece emzirmeye devam etmek kafa karışıklığı ve süreci uzatmaktan başka bir işe yaramaz.

Bebeğinizi sizden iyi kimse bilmeyeceği için, hazır olmadığını düşünüyorsanız ısrarcı olmayın. Hiçbir çocuk sonsuza kadar emmez. Aynı zamanda her bebeğin gelişimi kendine özeldir. Bu yüzden bebeğinizin hep koynunuzda olduğu bu güzel günlerin tadını çıkarın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.