Bayan Bekçi Olma Şartları 2020

Bayan Bekçi Olma Şartları 2020

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte sokakların daha güvenilir hale gelmesi adına bekçiliğin tekrar geleceği ve bekçi alımlarının başlayacağı söylendi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte sokakların daha güvenilir hale gelmesi adına bekçiliğin tekrar geleceği ve bekçi alımlarının başlayacağı söylendi. Son zamanlarda artan hırsızlıkların, uyuşturucu kullanım ve dağıtımının engellenmesi ve sokakların daha huzurlu bir hale gelmesini sağlamak için verilmiş bir karardır.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bekçilik alımıyla ilgili önemli konuların açıklamalarını katıldığı bir televizyon programında söyledi. Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalara göre bekçi kadrosunun 40 bine yakın olmasını istedikleri belirtildi. Yapılan açıklamayla birlikte birçok kişi bekçi olabilmek adına başvurularda bulunmaya başladı.

Başvuru sırasında en çok akıllara takılan soru ve birçok kişi tarafından sorulan soru ise bayan bekçi alımı olacak mı ve alım olacaksa bayan bekçi alımı şartları nelerdir. Bu yazımızda bayan bekçi alımın olup olmadığını ve bayan bekçi olmak adına gerekli olan şartların neler olduğu araştırdık.

Bayan Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

Geçmiş yıllarda yine mahalle huzurunun sağlanması adına bekçiler görev yapmaktaydı. İlk olarak 1914 yılında bekçi kullanımına başlanmış oldu ve bu durum 1974 yılına devam etti. Daha sonra bekçilik kalktı. Ve 2016 yılında alınan kararla birlikte bekçilik tekrardan ülkemiz içerisinde yer almaya başladı. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak bekçiler görev yapmaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla birlikte sokakların daha güvenilir hale gelmesi adına bekçilik açıldı ve şuan 22 binden fazla bekçi mahallelerin güvenliği sağlamaktadır.

Her alanda olduğu gibi kadınlarında bu mesleği yapabileceği adına Emniyet Genel Müdürlüğünün tarafından açıklama geldi ve kadınların da bekçi olabileceği bilgisi verildi. Yapılan açıklamayla birlikte yapılan mülakatlar sonrası alımlarda 20 ilde 69 kadın bekçilik yapabilmeleri adına göreve alındılar.

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bekçiliğe başvurmak ve göreve gelmelerine adına şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar karşılandığı zaman bekçi olmamaları için herhangi bir neden kalmamaktadır. Ülkemizde şuanda 22 binden fazla bekçi mahallelerde, çarşılarda görev yapmaktadır. Ve bu bekçilerden 69’u kadın bekçilerdir.

Kadın Bekçi Alım Şartları Madde Madde

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak

En az Lise ve dengi okuldan mezun olmak

167 cm ve üzeri boya sahip olmak

Beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmak

Memuriyete engel bir durumu bulunmamak

Yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak

18 ila 31 yaş arasında olmak

Askerlik görevini yapmış olmak (Erkek Adaylar için)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bekçilik alımlarıyla ilgili katıldığı özel programda belli bir süre kadın bekçi alımlarının durduğunu söyledi. Bu durum ne zamana kadar böyle sürecek bilinmemektedir.

2020 bekçilik başvuruları E-Devlet üzerinden yapılır mı?

Birçok alında vatandaşlara kolaylık sağlamak ve hızlı şekilde devlet işlerini gerçekleştirmek adına geliştirilen E-devlet üzerinden bekçilik alımlarının olacağı açıklandığında alım tarihleri arasında E-devlet üzerinden karşınıza çıkan formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Bekçi Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar?

Bekçi maaşlarında durum kadın ve erkek bekçiler için aynı şekilde işlemektedir. Cinsiyet farklılığı maaşlarda değişkenliğe neden olmamaktadır. Bekçi maaşlarından en önemli etken eğitim durumudur.

Bekçi olmak için boy kilo şartı var mı?

Bekçi alımlarında en önemli şartlardan biri boy ve kilo değerlerinizdir. Bekçi olabilmeniz için beden kitle indesiniz 18-27 Aralığında olmalıdır. Bunların bir üstü veya bir artı olduğunda eleniyorsunuz.

Bekçilerin tayini var mı?

Bekçilik mesleğinde tayin olayı var mı diye merak ediyorsanız bu merakınızı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından illere gönderilen resmi yazıya göre söyleyebiliriz ki bekçilerin tayin hakkı bulunmamaktadır. Bekçiler nerede göreve atandıysa görevleri bitene kadar orada bulunmaktadırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum