Başlık Parasına Yargıtay Ne Diyor? Geri Alınabilir mi?

Başlık Parasına Yargıtay Ne Diyor? Geri Alınabilir mi?

Başlık parası damat veya ailesi tarafından evlenmek niyetli olduğu kadının ailesine ödenen para veya verilen maddi değerli mallardır.

Başlık parası damat veya ailesi tarafından evlenmek niyetli olduğu kadının ailesine ödenen para veya verilen maddi değerli mallardır. Bu kültür bilincini taşıyanlara göre damat veya ailesi bu evliliğin gerçekleşmesi için diğer şartların öncesinde başlık parasını ödemek veya bu isim altında talep edilen maddi malı vermek zorundadır.

Başlık parası kültür içerisinde yer alan diğer olgularla örneğin kadın veya kadının ailesi tarafından verilen çeyiz malları ya da çeyiz için ödenen para ile karşılaştırılmamalıdır. Başlık parası evlilik adımları için bir ön şart anlamını taşır ve bir dönem ve belirli bir coğrafyada adeta yazılı olmayan örfi bir kanun niteliğine ulaşmıştır.

Bu kültür içerisinde sadece erkek veya ailesi tarafından talep edilmiş veya ödenmiş olan örneklerle karşılaşılmakta olup absürt haber niteliği taşıyanlar hariç kadın veya ailesi tarafından ödenen başlık parası örneğine rastlanmamış veya duyulmamıştır.

Elbette günümüzde bu kültür yok olmaya yüz tutmuş olsa da hâlâ çok az bir kesimde rastlanmakta ya da yıllar önce başlık parası ödemiş kimseler konunun hukuki boyutlarını ve yazılı genel geçer kanun içinde bu konuya nasıl bakıldığını veya görüşleri merak etmektedir. Örneğin “ben yıllar önce x miktar başlık parası ödemiştim yaşadığım kültür bunu zorunlu kılıyordu ancak şimdi bu parayı geri alabilir miyim?” tarzında ya da “evliliğim kalıcı olmadı, bozuldu başlık paramı geri alabilir miyim?” tarzında soruları olan pek çok insanla karşılaşmaktayız. Yazımızda Yargıtay tarafından verilmiş örnek karar ile konuya nasıl baktığından bahsedeceğiz.

Genel Ahlak ve Kamu Düzenine Aykırı

Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2014/19529 Esas sayılı dosyasından verilen 2014/20906 Nolu karara göre Başlık parası adı altında ödenen paraların genel ahlak kurallarına ve kamu düzenine aykırı bir ödeme olduğundan bahsedilmiştir. Her ne kadar belirli bir coğrafyaya göre haklı bir kültür gibi görünse de yüksek yargı merciileri genel ahlak kurallarına uymadığını belirtmektedir. Elbette doğrudan bu konuyu ele alan bir kanun maddesi yok ancak bu konuda verilmiş içtihatlara göre kamu düzenine aykırı olduğu görülmektedir.

Verilen Başlık parası Geri Alınabilir mi?

Başlık parası hukuki olarak geçersiz ve yanlış olarak kabul ediliyorsa, bu parayı ödemeye mecbur bırakılan ve ödeme yapan kişiler parasını icra veya dava yollarıyla geri talep edebilir mi? Maalesef hayır. Yine Yargıtay 13.Hukuk Dairesinin 2014/19529 Esas sayılı dosyasından verilen 2014/20906 Nolu karara göre başlık parası her ne kadar genel ahlak ve kamu düzenine aykırı olsa da başlık parası eksik borç niteliğinde değerlendirilmiştir.

Eksik Borç

Yıllar önce yaşadığınız kültür içerisindeki baskı sebebiyle ödediğiniz başlık parası örfi kanun içerisinde de kabul edilmeyip geçersiz olduğundan başlık parasını geri almak isterseniz, bu durumda siz alacaklı karşı taraf ise borçlu olur. Ancak eksik borç olarak nitelenen alacaklarda borçlu kendi rızası ile borcu ödemeye yanaşmaz ise alacaklı parasını geri almak için icra veya dava yollarına başvuramamaktadır. Özetle başlık parası her ne kadar Yargıtay tarafından yanlış bir uygulama olarak görülse de ödenen başlık parasının geri alınabilmesini de haklı görmemiş bu konuda kanun yollarını kapalı tutmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.