Baş Ağrısı Nedir? Baş Ağrısına Ne iyi gelir?

Baş Ağrısı Nedir? Baş Ağrısına Ne iyi gelir?

Öncelikle baş ağrısının bazen kişisel olarak bilemeyeceğimiz sebeplerden dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi geçmek bilmeyen baş ağrılarında mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Öncelikle baş ağrısının bazen kişisel olarak bilemeyeceğimiz sebeplerden dolayı kaynaklanabilir. Bu gibi geçmek bilmeyen baş ağrılarında mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz. Genelde baş ağrıları strese, yorgunluğa, heyecana, o gün ki yaşadığınız şeylere ve tabi ki beslenmenize bağlı gerçekleşebilir. Bu gibi olaylara ortaya çıkan baş ağrıları söz konusuysa baş ağrılarınız çok uzun sürmez ancak sinir bozucu bir hal alabilir. Örneğin; kusma, mide bulantısı, mide yanması veya baş dönmesi gibi olaylar karşınıza gelebilir. Fazla kahve ürünleri veya içerisinde kafein ürünlerinin olduğu yiyecekler de mutlaka baş ağrılarınızın bir sebebi olabilir. Günlük rutinlerinizden vazgeçmelisiniz. Her zaman yaptığınız şeyler size sıkıcı gelmeye başlayabilir ve böylelikle stres haline girebilirsiniz. Mutlaka spor da yapın! Spor sizi daha dinç ve yüklemiş olduğunuz enerjinin fazlasını alacak sizi daha dingin ve aynı zamanda daha olaylara açık hale getirecektir. Şimdi bu genel geçer bilgilerden sonra peki baş ağrısının çözümü nedir ona bakalım.

Baş Ağrısına Ne iyi gelir?

Bazen o kadar dayanılmaz ağrılar meydana gelir ki sanki beyninizin içerisinde bir şey varmış ve orada sürekli zıplıyormuş gibi onu oradan çekip almak istersiniz. Bu gibi durumlarda bizlerin pek sıklıkla sorduğu soru baş ağrısına ne iyi gelir? Sorusu oluyor. Dediğim gibi eğer ki sinüzit gibi kronik bir rahatsızlık varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Ama bu kadar yoğun baş ağrısı çekmiyor bazen ve hafif atlatıyorsanız hafif dozlu ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Tabi doğal yöntemle de kurtulmak mümkün. Özellikle stres kaynaklı meydana gelen baş ağrısı için günlük rutinlerinizi değiştirmelisiniz. Çalışan bir bireyseniz ve her gün yoğun çalışıyor eve geç saatlerde gidiyorsanız mutlaka hafta sonu da olsa kendinize vakit ayırmalı ve o stresten kurtulmasınız.

Yeme ve içme alışkanlıklarınızdan vazgeçin. Fazla çikolata, kahve, çay, tatlı, hamur işleri, alkol vs. gibi tükettiğiniz ürünlerden kaçının çok istiyorsanız haftada en fazla bir defa yiyin. Ağır sporlar dışında yürüyüş veya egzersizler yapmalısınız. Kendinize mutlaka 2 saat ayırın çok değil bence bu sizin ihtiyacınız. Uykusuzluk da baş ağrısının en büyük tetikçisidir. Gece geç yattım ama öğlene doğru kalktım sonuçta uykumu aldım diyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudunuz zaten ayarlanmış bir sistem içerisindedir ve siz bunu bozuyorsunuz. Büyüklerimizin de dediği gibi erken yat erken kalk! Günümüz çağında telefon, PC, TV vs. gibi aletlerle çok fazla vakit geçiriyoruz. Bu sebeple de baş ağrısı meydana geldiğini biliyor muydunuz? Uzun saatler boyunca bu aletlerle göz teması kurmak gözlerden beyne sinyal yollayacak ve radyasyona bağlı baş ağrıları meydana gelecektir. Bu ileri ki zamanlarda kronik bir rahatsızlık olup göz bozukluğu da yapabilir. Kendinizi aç bırakmayın! Kendinize göre uyarladığınız diyetler olabilir mutlaka size zarar verecektir. Uzun süre aç kalmak tansiyona bağlı veya şekere bağlı sebeplerden dolayı baş ağrısı yapabilir.

Duruşunuzu düzeltin! Çok yaygın olarak bilinmese de duruş bozukluğu kambur duruşta olmak gibi sebeplerden kaynaklı baş ağrıları meydana gelir. Bunun için egzersizler yapabilir ve duruşunuzu düzeltebilirsiniz. Hem görünüş açısından hem de sağlık açısından fayda sağlayacaktır. Yazının sonunda en önemli madde ise POZİTİF olmak. Hayata karşı negatif düşüncelerinizi bir kenara bırakın ve farklı olun enerji dolu ve bunu etrafına saçan birey olun. Her ne rahatsızlığınız var ise de bundan gocunmayın bu herkesin başına gelebilir. İyi olacağınıza güvenin ve inanın. Sağlıklı günler dilerim…