Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Takipteki borçlar nedeniyle çeşitli kurumlar tarafından banka hesaplarına bloke konabilir. Banka hesabına hangi durumlarda bloke konur, maaşın tamamına bloke konulması halinde neler yapabilirsiniz cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Takipteki borçlar nedeniyle çeşitli kurumlar tarafından banka hesaplarına bloke konabilir. Banka hesabına hangi durumlarda bloke konur, maaşın tamamına bloke konulması halinde neler yapabilirsiniz cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Banka maaş hesabına bloke konur mu sorusu maaş hesabına sahip olan vatandaşların sıklıkla aklında yer etmektedir. Bankaya borçlu durumda olan kişiler borcunu ödemediği takdirde bankanın maaşlarına el koyması riskiyle karşı karşıya kalabilir.

Hangi Durumlarda Hesaba Bloke Konulur?

Sözleşmeye sadık olunmaması, ödemelerin zamanında yapılmaması gibi çeşitli durumlarda kişilerin hesapları bloke edilebilir. Hesaba bloke konmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Çekilen kredinin ödenmemesinde
  • Kredi kartının borcunun ödenmemesi
  • Vergi kaçakçılığı yapmak
  • Vergi borçlarının ödenmemesi
  • İllegal yollardan yurtdışına çıkış yapmak
  • Hesaptaki şüpheli para ve giriş çıkışları
  • Bankalar tarafından yapılan yanlış bloke işlemleri

Gibi nedenlerden kaynaklı olarak banka hesabına bloke konabilir. Hesabınız bloke edildiyse ve blokenin vakit kaybetmeden kaldırılmasını istiyorsanız bankayla iletişime geçmeniz gerekir. Eğer hesabın bloke olması bir suç teşkil edecek nedenden kaynaklanıyorsa, mahkemeden kaynaklı kararlardan dolayı hesabınız bloke edilir.

Banka ile ilgili yaşanan herhangi bir sıkıntıda blokenin kaldırılması daha hızlı olabilmektedir. Problemin suçtan kaynaklanması halinde yasal yöntemlere başvurulacağından avukat tutmanız yerinde bir karar olacaktır.

Maaşa El Konabilir mi?

Bankanın maaş hesabını bloke etmesi maaşa doğrudan el koyduğu anlamına gelecektir. Çözüm önerisi bulmak için bankanın maaşın tamamına mı yoksa bir kısmına mı el koyduğu önem taşır. Eğer maaşınız yatmış olduğu bankadan kredi almışsanız ve kredi ödemelerini yapamıyorsanız banka size sormadan maaş hesabınızdan yapılması gereken ödemeyi alabilir. Örneğin maaşınız beş bin TL ise, bu tutarın 3 bin TL’sine kredi veya kredi kartı ödemelerinden dolayı el koyabilir.

Ülkemizde takipteki kredi ve kredi kartı sayısı oldukça fazla olduğundan banka takibine takılanların sayısı oldukça çoktur. Özel kurum veya devlete olan borçların ödenmemesi halinde icra müdürlüğüne başvuruda bulunarak kişinin aylık gelirine el konması istenebilir.

Maaşının Tamamına Bloke Konur mu?

Bankaya ya da başka bir kuruma borcunuz nedeniyle icralık durumda olsanız bile maaşınızın tümüne el konulamaz. Hayatı idame ettirme durumları ele alınarak kişinin tüm aylık gelirine el konulamayacağı belirtilmiştir. Bu bakımdan bankanın tüm aylık gelire el koyamayacağı sadece belirli bir kısma el koyacağını belirtmek gerekir. Ancak son zamanlarda bankalar yasalara aykırı şekilde emeklilerin ve çalışanların maaşlarının tümüne el koyabilmektedir. Bu tarz yasaya aykırı durumlarda bankanın şubesine itiraz dilekçesinde bulunmanız gerekir.

Eğer bankaya itiraz dilekçesiyle başvuruda bulunduğunuz takdirde herhangi bir sonuç alamadıysanız, bulunduğunuz ilçedeki hakem heyetine gitmeniz lazımdır. Ayrıca borçlar kanunu alanında uzman olan bir avukattan yardım almayı düşünebilirsiniz. Banka hesabına yatan maaşa bloke konması durumlarına çözüm bulmak için bu yöntemleri tercih etmeniz yeterli olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.