Bahçeli’nin ‘Siyasi Fosil’ Sözlerine Ali Babacan Sert Cevap

Bahçeli’nin ‘Siyasi Fosil’ Sözlerine Ali Babacan Sert Cevap

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bahçeli'nin 'siyasi fosil' sözlerine cevap verdi. Babacan, "İşinize gelmediği vakit sanki hiç sorumluluğunuz bulunmuyormuş gibi mağdur şapkanızı giyerek ekmeği asmaktasınız. Hem de meydanın ortasında ekmeği...


DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Bahçeli'nin 'siyasi fosil' sözlerine cevap verdi. Babacan, "İşinize gelmediği vakit sanki hiç sorumluluğunuz bulunmuyormuş gibi mağdur şapkanızı giyerek ekmeği asmaktasınız. Hem de meydanın ortasında ekmeği askıya asıyorsunuz. Ülkenin içerisine düştüğü bu durumdan sonuna kadar aynı şekilde siz de sorumlusunuz" dedi.

2-005.jpg

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 1. Olağan Kırşehir İl Kongresi'nde Bahçeli’ye cevap verdi.

Ekonomi noktasında  MHP’ye eleştirilerde bulunan Ali Babacan şunları ekledi:

* ‘Askıda ekmek' kampanyasını başlatmış bulunan  ortak, ekonomi ne zaman kötü durumda bulunsa hükümet ortağı. Üçlü koalisyon zamanında yaşanan ve yakın geçmişimizin en büyük ekonomik krizinde neler olmuştu.

* Milli gelirin 1/3 kadarını kaybedilmiş, gecelik faizler % 7 bin 500'leri bulmuştu. Yıllık enflasyon % 70'leri aşmıştı. Yine olmamıştı da Dünya Bankası'ndan birisini ekonominin başına getirmişlerdi.

* Borcun faizini karşılayabilmek için bile dış borca muhtaç duruma gelmişlerdi. Geçen gün grup toplantısında bizlere sataşıp partimizi ve aynı zamanda beni kast ederek ‘siyasi fosil’ sözlerini kullanmış. Bize ve aynı zamanda  bana dedi. €Siyasi fosil’ diye… Her neyse..

* Ülkemizin en yeni siyasi hareketine, sahiplerinin tamamen gençler olduğu bir partiye siyasi fosil telaffuzu olur mu hiç? İşinize geldiği vakit  iktidarmış gibi davranmaktasınız, ‘astığım astık, kestiğim kestik’ oluyorsunuz.

* İşinize gelmediği vakit sanki hiç sorumluluğunuz bulunmuyormuş  gibi mağdur şapkanızı giyerek ekmeği askıya asıyorsunuz. Hem de meydanın tam ortasında asıyorsunuz. Ülkenin içerisine düştüğü bu pozisyondan sonuna kadar siz de aynı şekilde sorumlusunuz.

EKONOMİ YÖNETİMİNDE HER ZAMAN BAŞIMIZ DİK”

“Ben ve arkadaşlarım boş almış olduğumuz hazineyi tamamen dolu teslim ettik” diyen Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

* Bizim yaptıklarımız ortada, başımız dik. Şu andaki hükûmet peki ne yaptı? Hazineyi tamamen tüketti, kasa tamamen boş. Ülke borç batağına girdi.

* Doğmamış çocuklarımız bile böylece borçlandırdılar. Soruyorum: Vicdanınız sızlamadan paraları nasıl çarçur etmektesiniz bu milletin kaynaklarını? Har vurup harman savurmaktayken hiç mi durup bu konuları düşünmüyorsunuz? Hiç mi vicdanınız bu noktada sızlamıyor?

İTHALATA BAĞIMLI HALE GELDİK”

Tarımda ithalata tamamen bağımlı hale gelindiğini söyleyen  Babacan daha sonra şunları ekledi:

* Mazota, gübreye kadar, tohuma, ilaca zam üstüne zam yapılmaktadır. Ama söz gelimi süt alım fiyatı bir senedir sabit tutuluyor. Litresi 2 TL 30 kuruş.

* Dolar arttıkça girdi fiyatları da aynı şekilde artıyor. Hani dolara bakılmıyordu. Ama çiftçimiz dolara bakıyor. Tarım ve hayvancılığı değil üst seviyeye çıkarmak, mevcudu dahi muhafaza etmekte başarılı değiller. İthalata tamamen bağımlı hale geldik.

* 2003 senesinde tarımsal ürünlerin ithalat ve ihracatı nerdeyse birbirine yakın iken, 2019 senesinde 5,4 milyar dolar ihracata karşılık, 9,4 milyar dolar ithalat gerçekleşti. Yani 4 milyar dolarlık ürün dışarıdan temin edildi, açığımız meydana geldi.

HUKUK DEĞİL CEZAEVİ YAPIYORLAR

Kırşehir'de halen devam etmekte olan cezaevi inşaatına harcanmakta olan  270 milyon Lira olduğunu dile getiren Babacan son olarak şunları söyledi:

* Bu kaynak tarım ve hayvancılığa yönlenseydi, veya esnafımıza destek için verilseydi, Kırşehir için çok daha faydalı olurdu.

* Ama yatırımı buralara değil cezaevine yapıyorlar. İstihdam, demokrasi, hukuk değil cezaevi inşa edilmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum