Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi, vücudu etkileyebilecek olan çeşitli zararlı mikroorganizmalara ya da maddelere karşı dayanıklı olunmasını sağlayan bir savunma yapısıdır.

Bağışıklık sistemi, vücudu etkileyebilecek olan çeşitli zararlı mikroorganizmalara ya da maddelere karşı dayanıklı olunmasını sağlayan bir savunma yapısıdır. Dolayısıyla bu sistemin güçlenmiş olması, kişinin hastalıklar karşısında çok daha dirençli olmasını sağlar. Ayrıca bu sistem, insanın yaşam süresini de etkileyebileceği için oldukça önemlidir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi Nasıl Anlaşılır?

Hastalıklara karşı vücudun dirençli olduğunu anlamanın kesin sonuç veren bir yöntemi bulunmamaktadır. Fakat bazı belirtiler, bir kişinin zayıf bağışıklık sistemine sahip olduğunu ortaya çıkarabilir. Bu belirtilerin en önemlisi, sürekli görülen enfeksiyon hastalıklarıdır.

Örneğin kış dönemi boyunca en az 3 defa üst solunum yolu enfeksiyonu yaşamak, en kolay anlaşılabilen zayıf bağışıklık sistemi belirtisidir. Aşırı yorgunluk, sürekli üşüme ve acıkma gibi bazı belirtiler de bulunmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasının bazı sebepleri ise şunlardır:

  • Bebeklik döneminde yeterince anne sütü tüketmemiş olmak
  • Genetik yatkınlık
  • Düzensiz beslenme
  • Düzensiz uyku
  • Aşırı stres
  • Yaşlılık

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?” sorusu, özellikle ileri yaşta olanlar ile beraber her yaştan insanı ilgilendirmektedir. Çünkü herkese bulaşabilen pek çok salgın hastalık, ilk olarak bu yöntemler ile engellenebilmektedir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tüketmek çok önemlidir. Bu yiyecekler arasında yoğurt, nar, brokoli, baklagiller, ıspanak, enginar ve turunçgiller bulunur.  

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin takviyeleri de alınabilir fakat çeşitli tahlil sonuçlarına göre, doktor tavsiyesi ile bu takviyeler kullanılmalıdır. Örneğin bir D vitamini hapının bilinçsizce kullanılması, vücutta D vitamini zehirlenmesine sebep olabilir. Bu zehirlenmenin belirtileri ise iştahsızlık, halsizlik, kabız ya da ishal, mide bulantısı ya da kısma, eklem ağrıları ve uzun süren baş ağrılarıdır.

Bundan dolayı çeşitli takviye ilaçlar kullanmadan önce mutlaka düzenli şekilde beslenmeye ve uyumaya alışmak önemlidir. Stresten uzak durmaya çalışmak, sigara ve alkol kullanmamak da bu konuda pek çok yararı olan durumlardır.

Stresin Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

Stresin bağışıklık sistemine etkileri, insülin direnci ve yüksek kan şekerine bağlı olarak diyabet hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Çünkü stresten dolay aşırı miktarda salgılanan kortizol hormonu, insülin hormonunun kan şekeri oranını düzenlemesini engeller. Ayrıca çok stresli olan insanların diğer pek çok hastalığa karşı da dirençsiz olduğu kabul edilebilmektedir.

Otoimmün Hastalıklar Nedir?

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasının dışında, çok aktif olmasının da vücut için bazı zararları bulunmaktadır. “Aşırı aktif bağışıklık sistemi” olarak da bilinen otoimmün hastalıkların sebepleri henüz tam olarak bilinmemektedir.

Zararlı maddeleri etkisiz hale getirmekle görevli olan bu sistemin, vücuttaki sağlıklı dokulara zarar verecek kadar aktif olmasından dolayı diyabet, sedef, haşimato, çölyak, ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi birbirinden farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar dışında yaklaşık olarak 70 tane otoimmün hastalık bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin aşırı aktif olması ile alakalı olan bu hastalıkların tedavisi için dermatoloji, romatoloji, gastroenteroloji ve endokrinoloji bölümlerine başvurmak gerekebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.