Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı bizler için en önemli giyim parçalarından bir tanesidir. Bazen uyumun ta kendisi olan bazen de sağlığın birinci kuralı olan ayakkabının seçimi elzemdir. Ayakkabı seçerken dikkatli davranmak bu sebeplerle oldukça önemlidir.

Ayakkabı bizler için en önemli giyim parçalarından bir tanesidir. Bazen uyumun ta kendisi olan bazen de sağlığın birinci kuralı olan ayakkabının seçimi elzemdir. Ayakkabı seçerken dikkatli davranmak bu sebeplerle oldukça önemlidir. Ayakkabının size yakışması ve aynı zamanda sağlığı tehdit etmemesi oldukça mühimdir. Yanlış seçilen ayakkabı birçok ayak sorununu beraberinde getirebileceği gibi, bileklerde, dizlerde de yine bundan kaynaklı sorunlar oluşabilir. Ayrıca yanlış tercih edilen ayakkabı ile ayakların kokması gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

ayak-topuk-kadin-bilek-ayakkabi.jpg

Ayakkabıyı yanlış seçtiğinizi topuk, ayak parmak ağrıları, bilek ağrıları gibi sonuçlardan ele alabilirsiniz. Böylesi ağrılar yaşamanız durumunda ayakkabının yanlış tercih edildiği fikrine varabilirsiniz. Ayrıca yanlış ayakkabı seçimi sadece ayakkabıdan kaynaklı olmamakla birlikte nasıl bir işte kullandığınız veya nerelerde giydiğinizle de alakalı olarak değişkenlik gösterebilir. Tüm bunları yan yana koyup dikkat etmeniz halinde doğru ayakkabı tercihinde bulunacağınızdan emin olabilirsiniz; ancak ayakkabı alırken bazı dikkat edilmesi gereken şeyler vardır, işte dikkat etmeniz gereken o şeyler.

Ayakkabının Rahat Olması!

Ayakkabı seçerken birinci kuralınız rahat olması seçeneği olmalıdır. Rahat olmayan ayakkabı istediği kadar şık olsun bir yerden sonra sizin istemediğiniz ayakkabılardan birine dönüşecektir. Ayakkabının içerisinde topuklarınızın rahat etmesi gerekirken, ayak parmaklarınızın da iç içe geçmemesine dikkat etmeniz şarttır. Bu sebeple ayakkabıyı deneyerek almanız ve bu ayakkabı ile birkaç metre yürümeniz de fayda olacaktır. Ayrıca ayakkabının küçük ya da büyük olmamasına da dikkat edin. Tam oturmayan ayakkabı bir zaman sonra belli başlı problemler oluşturabilir.

Sizin Sevdiğiniz Tarz ve Renk!

Bazen ayakkabı alırken sadece rahat olmasına odaklanarak bir tercihte bulunabilirsiniz; ancak bu tercihten sonra aslında o ayakkabının tarzınız olmadığını anladığında ona karşı anti pati oluşturabilirsiniz. Bu sebeple sizi rahat ettiren ayakkabının tarz ve renk olarak istediğiniz bir şey olması bu anlamda oldukça önemlidir. Kendinize yakıştırdığınız bir ayakkabı sizi daha çok mutlu edecektir.

Mevsimsel Ayakkabı Tercihi!

Ayakkabı alırken bazen gözden kaçan şey, mevsimsel olmayan ayakkabı alımıdır. Kış aylarında su geçirme ihtimali olan bir ayakkabı tercihi yapmak sağlıklı olmayacaktır. Mevsimine uygun ayakkabıyı tercih etmek ayaklarınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Ayaklarınızın üşümesi veya terlemesi gibi durumlar mevsimsel olarak tercih edilmeyen ayakkabıdan kaynaklanabileceği gibi, ayak kokusu ve benzeri bir çok ayak sorunu da bundan kaynaklı ortaya çıkabilir. Son olarak ayakkabınızı seçerken nerede kullanacağınızı düşünerek buna uygun tercih yapın.