Avukat Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Avukat Nedir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Avukat nedir? Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? Sorularının cevapları yazımızda yer almaktadır.

Avukat nedir? Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? Sorularının cevapları yazımızda yer almaktadır. Avukat, hukuki olarak mahkemelerde görev alan personel olarak tanımlanması mümkündür. Davalı ya da davacıların hukuki işlemlerini yapmaktadır. Özel ve tüzel kişilerin haklarını savunarak, doğru ve net bilgileri ortaya koymaktadır. Genel olarak ne iş yapar, nerelerde çalışır ve maaşları hakkında bilgiler ise aşağıda başlıklar halinde sizlere sunulmuştur.

Avukat Ne İş Yapar?

Yukarıda da bahsedildiği gibi, dava süreçlerini işlemesi, asıl görevleri arasında yer alıyor. Hem davalı hem de davacının işlemlerini yapan, özel ya da tüzel kişilerin haklarını savunmak kapsamında görev alan kişi avukat olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir kişiyi savunmak, boşanma davalarını yapmak, bir şirket ya da kişiyi savuma gibi görevleri bulunmaktadır. Elbette ki çalışmakta olduğu kuruma göre uygun davalara baktığı bilinir. Örnek olarak; özel bir bürosu var ise, burada kendi alanında iyi olduğu davaları ele alır. Genel olarak görevlerini listeleyecek olursak, şunlardan bahsedilebilir.

  • İcra takibi
  • Yayın ve kanun takibi
  • Müvekkili için savunma metni hazırlar
  • Dava ile ilgili araştırmaları yapar
  • Mahkemelerde dava açar
  • Müvekkiline açılan davalara karşılık verir

Avukat Nerelerde Çalışır?

Avukatlar genel olarak kapalı ortamlarda çalışıyor gibi görünse de elbette ki keşif amaçlı, açık alanlarda da çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Genel olarak, özel avukatlık büroları, adliye, emniyet gibi mekânlarda mesleğini icra eder. Yargıç ve savcılar ile sürekli iletişim halinde olurken, yine emniyet güçleri ile de davası yönünde iletişim halinde olur.

Avukatlar Ne Kadar Maaş Alır?

Maaşlarda yapılan yeni düzenlemeler esas alınarak son yapılacak zam ile birlikte; derece ve kademesine, hizmet yılına göre değişiklik gösterse de en düşük avukat maaşı; 4.509 TL olurken, en yüksek maaş ise; 6.040 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretler, baro tarafından karşılanan maaşlar olurken, yine özel davaları ile aldığı davalara göre değişiklik görmesi mümkündür.

Avukat nedir? Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? Sorularının cevaplarını aktardığımız yazımız ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.