Avrupa’da Yasak! Bizi Zehirleyen Tehlikeli Madde!

Avrupa’da Yasak! Bizi Zehirleyen Tehlikeli Madde!

Gıda Mühendisi Taylan Akgün, her gün soframızda yer bulan unlu mamuller ile ilgili şok bir detayı açıkladı. Daha büyük ve uzun ömürlü olması adına bir katkı maddesi ilave edildiğini belirttiği unlu mamullerin bu sebeple zehir saçıyor olabileceğini ifade

 

 

Gıda Mühendisi Taylan Akgün, her gün soframızda yer bulan unlu mamuller ile ilgili şok bir detayı açıkladı. Daha büyük ve uzun ömürlü olması adına bir katkı maddesi ilave edildiğini belirttiği unlu mamullerin bu sebeple zehir saçıyor olabileceğini ifade etti. İşte yapılan bu hileye dair Gıda Mühendisi Taylan Akgün’ün yaptığı açıklamalar.

Güvenilir Yerlerden Alışveriş Yapın!

unlu-mamullerde-kanseroje-584-2-41.jpg

DHA’nın haberine konu olan ve bu haber kapsamında konuşan Gıda Mühendisi Taylan Akgün, bazı hileler ile birlikte unlu mamullerin daha güzel görüntülere kavuşturulduğunu belirtti. Ayrıca bu unlu mamullerin raf ömürlerinin de bazı katkı maddeler ile uzatılabildiğini de ifade etti. Bu tür katkı maddelerine karşın vatandaşların çözüm olarak yapabilecekleri tek şeyin, tanıdık bir yerden alışveriş yapmaları olduğunu savunan Akgün; “vatandaşların bu katkı maddelerini gözle görebilme veya test edebilme şansları yok” dedi. Bu katkı maddelerine de değinen Akgün, benzoil peroksit ve potasyum bromat gibi katkı maddelerinin unlu mamullerde kullanılabildiğini açıkladı.

Avrupa’da Bu Maddelerin Kullanımı Yasak!

Unlu mamullerde kullanılan bazı katkı maddelerinden bahsede Gıda Mühendisi Taylan Akgün, benzoil peroksitin unu beyazlatıcı etkisi sebebiyle kullandığını söyledi. Buğdaydan elde edilen unun 2 haftalık bir süre içerisinde doğal bir şekilde beyazlaştığını ifade eden Akgün, benzoil peroksit ile birlikte bu sürenin 24 saat ila 72 saat aralığına çekildiğini belirtti. Unun doğal gelişiminden koparıldığını aktaran Akgün, bu maddenin hayvan testlerinde kullanıldığını ve kanser etkisi yaptığını söyledi. Benzoil peroksitin kanserojen etkisi ile birlikte tüm Avrupa ülkelerinde yasaklandığını ve kesinlikle katkı maddesi olarak kullanılmadığını ifade eden mühendis, bizim ülkemizde maalesef bazı yerlerde kullanıldığına rast geldiklerini ifade etti.

Unlu mamullerde kullanılan bir diğer katkı maddesi potasyum bromat ise daha geniş bir kullanım alanına sahip. Bu katkı maddesinin de oldukça tehlikeli olduğunu ifade eden Akgün, potasyum bromatın, mayalama süreci ile fermantasyonun hızlandırılmasına ve ürünün hacimsel olarak büyümesine etki ettiğini söyledi.

Ciddi Hastalıkların Sebebi Bu Katkı Maddeleri Olabilir

Bazı kişilerin maliyeti düşürmek ve daha çok kar etmek amacı ile başvurduğu bu katkı maddelerin ciddi şekilde hastalıklara sebebiyet verebileceğini ifade eden Gıda Mühendisi Taylan Akgün, bu gibi katkı maddelerin vücuda aşırı bir şekilde girmesi ile birlikte vücuttaki faydalı besinler ile kimyasal etkileşime girerek kanser yapıcı kan hücrelerine dönüşmesinin ortaya çıkabileceğini ifade etti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.