Avrupa’da Sel Felaketi! Yas İlan Edildi!

Sel felaketinin vurduğu Avrupa’da hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Başta Almanya ve Belçika olmak üzere birçok ülkede etkili olan felakette şimdiye kadar 160 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Yaralı sayısı ise 618 olarak açıklandı, binlerce kişinin kayıp olduğu belirtiliyor.

Yas İlan Edildi

Belçika’da sel felaketinden dolayı hayatını kaybedenler için 20 Temmuz günü bir günlük milli yas edildi. Ülkede selden dolayı 27 kişi hayatını kaybetti. 20 Temmuz günü bayraklar yarıya inecek, saat 12.00’de sirenler çalacak ve 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Ayrıca 21 Temmuz’daki bağımsızlık günü kutlamalarının tamamı iptal edildi.

Belçika Başbakanı Alexander de Croo yapmış olduğu açıklamada, sel felaketinin şimdiye kadar karşılaşılan en büyük felaket olduğunu dile getirdi.

Almanya’da Su ve Elektrik Sorunu Var

Almanya’da da İkinci Dünya Savaşı’ndan beri en büyük doğal afetin bu sel felaketi olduğu ifade ediliyor. Rheinlan – Pfalz eyaletinde bilanço giderek ağırlaşıyor, eyalette selden dolayı 90 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ise 43 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Afet bölgesinde 15 bin kişilik ekip arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Afetin etkili olduğu bölgelerde 100 binin üzerinde kişiye elektrik verilemiyor. Ayrıca bazı bölgelerde de su tedariki konusunda sorunlar olduğu aktarılıyor.

Enkazı temizlemek için çalışmalar devam ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kısa süre içinde afetzedeleri ziyaret edeceği açıklandı.