Autorun.inf Virüsleri Nedir? Nasıl Silinir?

Autorun.inf Virüsleri Nedir? Nasıl Silinir?

Bilgisayarlar için son derece tehlikeli olan ve silmek için yoğun bir çaba gerektiren virüsler arasında Autorun.inf virüsleri ön plana çıkıyor.

Bilgisayarlar için son derece tehlikeli olan ve silmek için yoğun bir çaba gerektiren virüsler arasında Autorun.inf virüsleri ön plana çıkıyor.

Autorun.inf virüsü özellikle 2005 ve 2009 yılları arasında Windows XP işletim sistemini kullanan bilgisayarlarda çok yoğun bir şekilde görülmüştü. Günümüzde Windosw’un yeni sürümlerinde ise bu virüsü n yayılma hızı ve tehlikesi azalsa da günümüzde hala görülen ve bilgisayar kullanıcılarına zorluk çıkaran bir virüs tipi olarak ön plana çıkıyor.

Autorun.inf Virüsü Nasıl Bulaşır?

Autorun.inf virüsü oldukça tehlikelidir. Flash bellekler vasıtası ile Windows XP işletim sistemine sahip bilgisayarlara kolaylıklar buluşurlar. Bunun ana nedeni ise USB bellekler Windows XP işletim sistemine sahip olan bilgisayarlara ilk takıldıkları zaman diliminden başlayarak takılan Flash belleğin içerisinde autorun.inf dosyası olup olmadığının otomatik taramasını yaparlar. Eğer autorun.inf dosyası bulurlarsa bu dosyanın içindeki komutları hemen okurlar. Bu sayede virüs direkt olarak bulaşmış olur. Bu virüsün flash bellek ile bulaşması noktasında kullanıcıların belleğin içerisine girerek o dosyayı çalıştırmalarına gerek kalmıyor. Bu şekilde zaten son derece hızlı yayılan bu virüs bilgisayarınıza kolayca bulaşmış oluyor.

Autorun.inf Virüsünün Temizlenmesi

Autorun virüslerini temizlemek için oldukça dikkatli ve doğru bir yol izlenmesi gerekiyor. Bu virüslerin bilgisayarda bulunan bütün dosyalara kendini yapıştırması bilgisayarın bu virüsten arındırılmasını oldukça zorlaştırır. Kullanıcılar bilgisayarlarını bu virüsten temizlediğini sansa da faydalı bir yazılım çalıştırıldığında virüs tekrar aktif olur ve bilgisayarı tamamen sarar. Tam anlamıyla temizleme işlemi için ilk olarak internette autorun remover yazılımını aratıyor ve bilgisayarınıza kuruyorsunuz.

Bu yazılım tarafından başlatılan tam ve kapsamlı tarama ile bilgisayarımızın disklerinde belleklerinde bulunan autorun.inf dosyalarını tamamen siliyor. Bu yazılımı güvenli moda alarak başlatılması işlemin sorunsuz yapılması için son derece önemlidir. Daha sonra bilgisayarınızda yüklü ve güncellenmiş anti virüs programı ile tam tarama başlatın ve sisteminizdeki bütün virüsleri silmesini sağlayın. Burada önemli bir husus ise eğer sizin için önemli bir dosyaya bu virüs bulaşmışsa o dosyanın kesinlikle silinmesi gerekiyor. Çünkü bu yapılmaz ise o dosya tekrar açıldığında virüs aktif hale gelir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.