Orta Çağ’da Astronomi

Astronomi kısa deyimiyle ‘’gök bilimi’’ olarak nitelendirilir. Astronomi, gökyüzünde görülen cisimlerin hareketlerini, fiziksel ve kimyasal yapılarını inceleyen ve ilgilenen bilim dalıdır. Astronomi eski çağlarda bilinen en eski bilimlerdendir. Tarihte ilk medeniyetler ortaya çıkması ile astronomi bilginleri yetişmeye başlamıştır

Yayınlanma:
Orta Çağ’da Astronomi

Tarih öncesi Avrupa’da ilk rasathane goseck çemberi’dir. Orta Çağ Avrupa’sında derebeylik ve rejimler dolayısı ile astronomi ve birçok bilimsel faaliyet gelişmemiştir. Orta çağ astronomisi ile ilgili en belirgin olan örnek JOHANNES SACROBOSCO ‘nun eseridir.

Orta çağ astronomisi ile ilgili bilinen ilk gözlemler Babillerin yapmış olduğu gece ve gündüzün 12 saat üzerinden bölünmesidir. Özellikle islam Rönesans’ı boy göstermeye başladıktan sonra orta çağ astronomisi astronomi mekteplerinde gelişmeye başlamıştır. Bu mekteplerden ilki Emevi Halifesini Memnu’nun uğraşları sonucu Batlamyus ve Yunan el yazmalarını Arapça’ya çevirmesi ve Şam’da Şemmasiye ve Kassiyyun gözlem evleridir.Daha sonrasında gelişen olaylar ise büyük boyutlar kazandırmıştır. Emevilerin İspanya’yı fethi Kurtuba şehrini de Endülüs şehrini de büyük bir bilim merkezi haline getirmiştir. Bu süreç Orta Çağ’da astronomiyi büyük oranda etkilemiştir. Türklerin Semerkand okullarını kurması ile astronomi zirveye ulaşmıştır. Bu okullarda yetişen bilim adamları Farabi, Ömer Hayyam, Fergani gibi önemli isimlerdir bulunmaktadır. Timur’un torunu Ulubey, ünlü matematikçi Ali Kuşçu Orta Çağ’ın en büyük gök bilimcileri arasındadır.

Astronomi konusunda Mısırlılar daha ileri düzeydelerdi. Yaptıkları piramitlerin astronomik inşasını buna örnek gösterebiliriz. Thales ve Pythagoras , eski Yunan’da astronomi ile ilgilenmiş matematikçilerdir. Antik Yunan’da astronomi özgür düşünce ortamı sayesinde gelişmiştir. Tales, öklid, demokritos gibi astronomi adamları yetişmiştir.

Rönesans’tan sonra sanayi devrimi ile astoromi ilerlemiş ve düzey kazanmıştır, güneş sisteminin büyük kısmı bu dönemde keşfedilmiştir. Günümüzde astronomi ile prataik çalışmalar yapılıyor ise bunun ilk adımları orta çağ astronomisi ile ortaya çıkmıştır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet