Aşırı Hassas İnsanların Sağlığı!

Aşırı Hassas İnsanların Sağlığı!

Aşırı hassas olma durumunu öncelikle bir rahatsızlık veya sorun olarak gördüğün için bu içeriği okuyorsan yanlış düşündüğünü söylemeliyiz.

 

 

Bu içerikte konumuz aşırı hassas insanlar. Evet yani sen veya hassas olduğunu düşündüğün bir yakının, arkadaşın, eşin, sevgili… Aşırı hassas olma durumunu öncelikle bir rahatsızlık veya sorun olarak gördüğün için bu içeriği okuyorsan yanlış düşündüğünü söylemeliyiz. O düşünceleri ve yargıları bir kenara bırak ve gel aşırı hassas olan insanları konuşalım. Aşırı hassas olma durumu bir hastalık veya bir sorun değildir, karakteristik bir özelliktir. Evet bazıları için çok sıradan olan bir şey senin için çok anlamlı veya senin kafanda yer edecek kadar önemli olabilir. Sen veya o arkadaşın yanlış bir yolda değilsiniz, hasta filanda değilsiniz, siz böylesiniz bunu kabul edin.

Kabul etmek bir başına özgürlüktür derler ya hani, evet kendini aşırı hassas bir insan olarak kabul edersen özgürleşirsin veya hassas olduğunu düşündüğün yakının için hassas bir insan olduğunu kabul etmen seni de daha özgür kılacaktır. Öncelikle sen veya o arkadaşın bir olay karşısında çok aşırı bir etkilenme halinde mi? Mesela bir ölüm haberi duyunca veya görünce çok mu etkileniyor? Evet çok çok etkilenmek bir yerde artık bedeni ve ruhu yorabilir; ama bu gördüğü veya duyduğu şey karşısında dakikalarca etkileniyorsa bu kişi hassas bir insandır.

 

Alınganlık Seviyesi

s-63d09b1f7cfa8b2efdc19096854f018911b243c1.jpg

Alınganlık genellikle insan ilişkilerinde sonuç olarak çok abartıyorsun noktasına çıkarken, aslında alınganlık aşırı hassasiyetin bir göstergesi. Bir insan bazı sözlere veya tepkilere karşı alınganlık gösterebilir, mesela yapılan bir şakaya gülüp eğlenirken, bu kişi bu şakaya alınabilir, bu aşırı hassas olma durumudur; ancak bu alınganlık durumu kısa vadeli olaylar da bir trip görevi de görebilmektedir. Bu sebeple alınganlık ile trip olayını ayırt edebilmek gereklidir.

 

Detaycılık Seviyesi

Aşırı hassas insanlar detaycıdır. Bir ortamın keşfedilmeyi bekleyen bir detayını gözlemlemek ve anlamak aşırı hassas insanın işidir. Yıllarca masada duran bir izin, bir kedi yüzünü andırıyor olmasını kimse keşfetmedi de evine gelen arkadaşın mı keşfetti? Evet bu arkadaşın aşırı hassas bir insan olabilir. Bu gibi ince detayları yakalamak aşırı hassas insanlarda gelişmiş bir özelliktir.

Aşırı hassas insanların sağlığı için yapılacak tek şey bu aşırı hassas olma durumunu kabul etmektir. Herkesin bu hayatta bir rengi vardır ve aşırı hassas insanların rengi de hassasiyettir. Aşırı hassas insan sizseniz bunu çevrenize anlatın, bilinç oluşturup anlatmaktan vazgeçmeyin, aşırı hassas insanların sağlığı burada yatıyor, anlatmak, anlamak, anlaşabilmek ve anlatabilmek kıskacındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.