Aşı Olmayanlara Getirilmesi Muhtemel Kısıtlamalar!

Türkiye’de koronavirüse karşı aşılama devam ediyor ancak aşılama hızında bir düşüş olduğu dikkat çekiyor. Aşılama hızının artırılması için Bilim Kurulu’nun önerileri olduğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde toplanan Bilim Kurulu, Kurban Bayramı tedbirleri ve aşılama gibi pek çok konuyu görüştü. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da aşılama oranının düşük seyretmesi de masaya yatırılan konulardan birisi oldu.

Kalabalık Etkinliklere Giremesin

Bilim Kurulu üyelerinin aşılamayla ilgili önerilerde bulunduğu belirtildi.

Bu doğrultuda aşı olmayanların; sinema, AVM, tiyatro, maç gibi kalabalık ortamlara girememesi, yine kına, düğün, konser, toplantı, kongre gibi etkinliklere de alınmaması yönünde öneriler sunulduğu ifade edildi.

Koronavirüs salgını ile mücadele için son derece önemli olan aşılamanın yaygınlaşması için bu önerilerin oldukça önemli olduğu ve önerilerin Kabine toplantısında görüşüleceği öğrenildi.

İki Doz Aşı Oranının Yüzde 70 Olması Gerekiyor

Koronavirüs tablosuna göre 1. doz aşı olan kişilerin sayısı 38 milyon 765 bin 635 ile yüzde 62.2 seviyesinde. İkinci doz uygulananların sayısı ise 19 milyon 704 bin 709 ile yüzde 32.3 seviyesinde. Bu noktada toplumsal bağışıklığa ulaşılması için iki doz aşı olanların oranının yüzde 70 seviyesine yükselmesi gerekiyor.

Yurt Dışında Örnekler Var

Aşılama oranı düşük olan ülkelerde de bu tarz önlemlere başvurulduğu belirtildi. Nüfusunun çok büyük bir bölümünü kısa sürede aşılayan İsrail, mart ayında ‘Yeşil Geçiş’ uygulamasını devreye almış, virüsü atlatmış olanlar ve aşılanmış kişiler aşı kimliği ile spor salonu, kafe ve restoran gibi yerlere girebilmişti.

Aynı şekilde Danimarka, İsviçre ve Avusturya gibi ülkelerde de benzer uygulamalar hayata geçirilmişti.