Aşı olduktan sonra maske takılacak mı? DSÖ noktayı koydu!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü olan Margaret Harris, korona virüs aşısının olunduktan sonra maske takılması gerektiğini altını çizerek, "İstediğimiz şey (virüsün) bulaşmasını azaltmak. Dolayısıyla aşıların bulaşmayı önleyip önlemeyeceğini (henüz) bilmiyoruz." Dedi.

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerinden Margaret Harris, geçtiğimiz gün BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın toplantısında, merak edilen soruları cevapladı. Kovid-19 pandemesiyle ilgili olarak da önemli bilgiler veren Harris şunları söyledi:

 

"İstediğimiz şey (virüsün) bulaşmasını azaltmak. Dolayısıyla aşıların bulaşmayı önleyip önlemeyeceğini (henüz) bilmiyoruz. Yani, maskenizi takmak yakın temasta olduğunuz, kalabalıkta olduğunuz veya kapalı bir alanda olduğunuz anlarda ve bu kapalı alandan çıkamayacağınız yerlerde bulaşmayı önlemekle ilgili bir konu." İfadelerini kullandı.

Korona virüs aşılarının hızlanmasıyla birlikte birçok kişi ‘’Aşıdan sonra maske takılacak mı?’’ sorusunun cevabını araştırıyor. Maske takılmasıyla korona virüs varyantlarının bulaşma riskinin azaltacağı aktaran Harris, söz konusu virüsün yayılmasını engellemek için sadece maske takılmasının yeterli olmadığının da altını çizdi.Maskenin yanı sıra sosyal mesafe, kalabalık ve kapalı alanlardan mümkün olunduğu kaçınılması, dışarı çıkıldığında alınabilecek tüm önlemlerin alınması gerektiğini aktardı. Harris, bilim insanlarının daha fakir ülkelere aşı gönderip göndermeyeceği hakkında da bilgisi olmadığını belirtti.,

Dünyada 2 Milyar Aşı Yapıldı

DSÖ tarafından paylaşılan verilere göre, dünya genelinde 2,16 milyar doz kovid-19 aşısı yapıldı. Toplam vaka sayısı ise 175 milyon barajında. Vefat sayısı ise 3,8 milyonu geçti. Geçtiğimiz aylarda açıklama yapan DSÖ yetkilileri, kendileriyle paylaşılan vefat sayıların en az 2 – 3 kat daha faza olduğunu belirtmişti.