Aşı olanlara ‘pozitif’ ayrımcılık: Aşı olmayanlara kötü haber!

Kademeli normalleşme sonrasında ‘aşıya ilgi azaldı’ yorumları yapılmaya devam ediyorken aşıya teşvik sağlanabilmek için yeni adımlar ve formüllerin atılmaya başlanıyor. Bu durumlara göre aşı yaptırmayanların birden fazla etkinlik ve yere alınmaması gündemde.

Korona virüs salgını yurtta etkisini göstermeye devam ediyor. Korona virüs ile mücadele devam ediyorken uzmanlar toplumsal bağışıklık kazanmada aşının öneminin altını çiziyor.

Türkiye’de de aşılama süreci devam ediyorken, pandeminin sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınmaması ve toplumsal bağışıklığın yüzde 70’lere ulaşması içinde bazı önlemlerin alınabileceği tahmin ediliyor.

Aşı Olmayanlara Kısıtlama

Hürriyet gazetesinden Nura Babacanın yaptığı habere göre, ‘Kademeli normalleşme sonrası aşıya ilgi azaldı’ yorumları yapılmaktadır. Bu durumdan kaynaklı olarak aşılamanın aşılamanın devam etmesi ve toplumsal bağışıklığın istenen yerlere gelebilmesi için aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılığın masada olduğu belirtildi.

Aşı yaptırmayanların oranlarının yüksek olması halinde birçok organizasyon ve etkinliğe katılamayabilir. Bunların başında sinema, tiyatro, konser, spor müsabakaları ve bazı kurumları gibi yerlere aşı olmayanların alınmamasının gündemde olduğu aktarıldı. Söz konusu durumların olabilme ihtimali ve olursa ne zaman karar alınacağı net olarak bilinmiyor.

Aşılmada Son Durum

Türkiye’de aşılamaya bakıldığında 8 Haziran itibari ile toplam aşı uygulanan kişi sayısı 31 milyon 116 bin 826 olarak kayıtlara geçti.

1’inci doz uygulanan yurttaşların sayısı ise 17 milyon 895 bin 316, 2’inci doz aşı vurulan kişi sayısı da 13 milyon 221 bin 510 kişi oldu.