Aşı için müjdeli haber, işte tarihi

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin koronavirüs aşı çalışmalarıyla alakalı son hali anlattı. Koca, “Türkiye’de yaptığımız 13 aşı çalışması var. Bu aşı çalışmaları faz 1’e kadar geldi ama aşının meydana çıkması galiba 2021’in ilk haftalarında olur” ifadelerini kullandı. Sıhhat Bakanı Koca, Türkiye’nin üstünde çalıştığı koronavirüs aşısıyla alakalı tarih verdi: 2021’in ilk haftalarında hazır olur10.09.2020 19:50 | Son Güncelleme: 10.09.2020 20:01Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, olay adedinin arttığı Van’da açıklamalarda bulundu. Koca açıklamasında Türkiye’nin üstünde çalıştığı 13 koronavirüs aşısının bulunduğunu söyleyerek “Aşının meydana çıkması galiba 2021’in ilk haftalarında olur.” dedi.

AŞI ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Aşı çalışmalarıyla alakalı soruya cevap veren Koca, “Almanya’daki çalışma Pfizer’ın çalışması. Bu çalışmasıyla alakalı faz3 işlevini gerçekleştirmesine kadar gelmiş oldular. Bu faz3 çalışması Türkiye’de de başlandı. Türkiye’de 10’a yakın üniversitemiz bu çalışmayı bakanlığımızın izin vermesiyle başlatmış oldu. Çin’de aşıyla alakalı dosyası aşı bilim kurulu doğrulusunda yeterli görülen, faz1 faz2 çalışmaları yapılıp ideal görülen, faz3 çalışması amacıyla de başvuru edildi. Bakanlık olarak da izin verdik. Yine 10 merkezde faz 3 çalışması başlamış oldu. Biz niye izin veriyoruz? Faz 1 faz 2 insan çalışmaları yapılmış olan, daha geniş insan topluluğuna ve aniden çok ülkede yapılma zorunluluğu bulunduğu amacıyla biz bilhassa insanımıza, Türkiye’de kalıtsal değişiklik olmak üzere bu aşıların etkisini bilmek istiyoruz. Çünkü ona göre de aksiyon alabilmek istiyoruz. Aşı bilim kurulu değerlendirmesini yapmış olur, büyük ihtimalle önümüzdeki hafta Rusya’daki aşının faz 3 işlevini gerçekleştirmesine izin verebiliriz.” şeklinde konuştu.

”TÜRKİYE’NİN ÇALIŞMASINDA AŞI 2021’İN BAŞLARINDA ORTAYA ÇIKABİLİR”

Türkiye’de 13 aşı çalışmasının bulunduğunu ifade eden Koca, “Türkiye’de yaptığımız 13 aşı çalışması var. Bu aşı çalışmaları faz 1’e kadar gelmiş oldu ama başlamadı. Zannediyorum önümüzdeki haftalar faz 1 çalışması başlayabilir. Ama aşının meydana çıkması galiba 2021’in ilk haftalarında olur. Muhtemelen nisan mayıs haziran’da birkaç çalışma sonuçlanabilir.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok