Asgari Ücretliye Vergi İle Birlikte 400 TL Ek Zam Formülü Sonunda Geliyor Mu?

Asgari Ücretliye Vergi İle Birlikte 400 TL Ek Zam Formülü Sonunda Geliyor Mu?

Asgari ücretle çalışan yurttaşlara ödemiş oldukları vergi senenin ilk sekiz ayında 375 TL miktarında bulunurken bundan sonraki zamanda 400 TL'ye yükselmiş bulunacak.

Ekim ayı içerisinde asgari Ücrete istedikleri  Zam Yapılacak Mı? Asgari ücret alan kişilerden vergi alınmayacağı kaldırılacağı beklentisi uzun zamandan beri devam ediyordu. SGK asgari ücret almakta ollan yurttaşların vergi primlerini ayarlayacak mı? Asgari ücretle çalışmakta olanlan için 2020 senesinde hükümet tarafından düşünülen yeni bir düzenleme bulunuyor  mu? Konu ile ilişkili yetkililerden bir açıklama var mi? İşte ayrıntılar…

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın ilgilenmekte olduğu gelir vergisi diliminin değişmesi hususu özellikle de asgari geçim indirimi ödenekleri yüksek olan yurttaşların maaşlarında kesinti olmasına neden oluyor. İşte vergi indirimi ile alakalı son dakika haber ve ayrıntıları…

Asgari ücretli çalışan çalışanlara Eylül ayı itibariyle vergi diliminin bir üst sınırdan kesileceği bilgisi yayılmıştı. Asgari ücretli çalışan yurttaşlar Eylül ayı ile birlikte ortaya çıkacak yeni maaş hesaplama durumunu araştırıyorlar. Yüzde 15 gelir vergisi dilimi olarak bilinmekte olan % 20 gelir vergisi dilimine geçiş oluyor mu ve konu ile alakalı de açıklama yetkililerden geldi. Asgari ücretlilerin aylıklarında bir düşüş meydana gelmeden asgari geçim indirimi ile alakalı bazı bilgiler de sunuldu. Asgari geçim indirimi desteğiyle asgari ücretli yurttaşların maaşlarında asgari geçim indirimi ile bütünleşeceği  ve maaşlarının azalmayacağı bilgisi yer aldı. 1 yıl içerisinde yurttaşların kazanmış oldukları ücret durumuna göre gelir vergisi olarak belli bir seviyede kesiliyor.

09ce2941asgariucret2018yoksulluk.jpg

Asgari ücretli çalışan yurttaşlara vergi dilimi değişikliği Eylül ayı itibarıyla yapılacağı biliniyor. Eylül ayı maaş bordrosunda kazancın bir bölümü % 15'ten bir bölümü ise % 20 üzerinden vergi uygulanacak. Yılın kalan son 3 ayı içerisinde ise tüm kazancı % yirmi oranından vergilendirilmesi bekleniyor. Vergi bildirimi değişikliği nedeniyle şu anda asgari ücretlinin aylığı 2.324 TL olarak net bir biçimde verilmekte iken asgari ücrette kesinti olması gerekiyordu ve devlet de bu kesintilere müdahale edecek ve asgari ücretlinin maaşının aynı bir şekilde almasını sağlayacak. Asgari ücretle çalışan yurttaşlara ödemiş oldukları vergi senenin ilk sekiz ayında 375 TL miktarında bulunurken bundan sonraki zamanda 400 TL'ye yükselmiş bulunacak. Asgari ücretlinin son 3 ay aylıklarında ise 500,31 TL olarak gelir vergisi kesintisi bulunacak. Ancak her koşulda asgari ücretlinin maaşı net 2.324 TL’nin olacak.

Asgari Ücretliye Ek Zam mı verilecek?

Asgari ücretli olarak çalışan yurttaşlara 2020 senesinde aylık maaş tutarı % 15 oranından yapılan zam ile 2.324 TL'yi bulmuştu. Hükümet bu sene belge düzenleme hususunda bir adım atarsa aylıklar ortalama 400 TL'ye kadar artabilir. Ancak asgari ücretle çalışan yurttaşlar her ay 375 TL gelir vergisi veriyorlar. Bu gelir vergisine ilave olarak yapılan 22 TL miktarındaki damga vergisi de yurttaşların zor durumda bulunmasına neden oluyor. Vergilerin bütünüyle kaldırılması ve maaşlara dahil edilmesi durumunda asgari ücrete 400 TL gibi bir ek zam gelmiş olacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.