Asgari Ücretli 2021 Yılında Ne Kadar Maaş Alacak? Memur İçin Yüzde Kaç Zam Yapılıyor?

Asgari Ücretli 2021 Yılında Ne Kadar Maaş Alacak? Memur İçin Yüzde Kaç Zam Yapılıyor?

Asgari ücretli, memur ve kamu çalışanlarının 2021 Ocak Ayı'nda alacağı yeni maaş şimdiden tartışılmaya başlandı. Açıklanacak zam oranlarıyla beraber yeni maaşlar da belirlenecek. İddialar ise oldukça umut verici.

Asgari ücretli 2021 yılında maaşına ne kadar zam yapılacağını merak ederken sevindiren bir haber geldi. Asgari ücretin sene başında net 2600 TL'ye varacağı brüt ise 3300 TL civarında olacağı konuşuluyor. Peki vatandaş kaç TL asgari maaş alacak?

Asgari Ücret Kaç TL Olacak?

Döviz kurunun ve enflasyonun son 1 senedeki artışı baz alındığında asgari ücrete zam yapılacağı ihtimali oldukça yüksek. Bu konuyla ilgili Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağı ve çeşitli nedenler ile sürerek bir maaş arttırımı isteğinde bulunacağı söyleniyor. Her yıl yapılan asgari ücret zammı bu sene beklentilerin üzerine çıkacak mı? 

Ne kadar zam yapılacağı vatandaş için büyük merak konusu. Asgari ücretle geçim sağlamakta zorlanan insanlar, zam oranının en az yüzde 15 olması gerektiğini savunuyor. Ancak öte yandan Merkez Bankası'nın yapmış olduğu hedefler doğrultusunda bir arttırım olacağı biliniyor. 

Merkez Bankası Başkanlığı'na Berat Albayrak istifasından sonra Naci Ağbal'ın getirilmesi, beraberinde yeni ekonomik planları da getirecek gibi gözüküyor. Yakın zamanda Merkez Bankası'nın 2021 yılı için ekonomi haritası ve döviz kuru tahmini yayınlanılırsa asgari ücret için daha keskin tahminler yapılabilir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kaç TL Önerecek?

Türk-İş'in yapmış olduğu araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin geçimi için aylık 2482,28 TL harcama yapması gerekmektedir. Aynı şekilde yoksulluk sınırının ise 8,085 TL olduğu belirtildi. Bu sayılar baz alındığında asgari ücret zammının 2500 TL'yi geçmesine kesin gözle bakılırken, bu maaşın yetersiz olacağı düşünülüyor. Açıklanan enflasyon yüzdeleri ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası referans alındığında yapılacak zammın yüzde 15 civarlarında olacağı düşünülüyor. Bu zammın bir kısmını enflasyon oluştururken, bir kısmını ise refah payı oluşturacak. Refah payının 3 puan, açıklanan verilere de göre de enflasyon yüzde 12 olarak baz alınacak. Böylelikle asgari ücretlinin yeni maaşı brüt 3,380 TL net olarak ise 2670 TL olacak.

Asgari Ücrete %15 Zam Oranı!

Olası bir zamda asgari ücretin Ocak Ayı'nda %15'lik zam ile belirleneceği gelen bilgiler arasında. Kesinliği olmamakla beraber enflasyon verileri ve refah payı yüzdesinin şu anki maaşa eklenmesi ile ortaya çıkan oran budur. 

Memura ve Kamu İşçisine de Zam Yapılacak!

%3+3'lük teklif hayata geçirildiği takdirde 2021 Ocak Ayı'nda memur ve kamu çalışanları bu tekliften yararlanacak. Belirtilen zam yüzdesi vatandaşın cebine fazla para olarak geçecek. Enflasyonun yine burada önemli bir kritik rol oynadığını belirtelim. Memurun alacağı zammın bir kısmını enflasyondaki oynamalar belirleyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.