Asgari Ücret Nedir? Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Asgari Ücret Nedir? Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Asgari ücretin hangi koşullar içerisinde belirlendiği ve asgari ücretin ne olduğu ile ilgili sizlere bilgi verdik.

Asgari ücretin hangi koşullar içerisinde belirlendiği ve asgari ücretin ne olduğu ile ilgili sizlere bilgi verdik.

Asgari ücret, temel olarak insan ihtiyaçları olan, gıda, barınma, kıyafet, sıcaklık gibi gereksinimlerini karşılamasına olanak sağlayacak şekilde eden, bir çalışana verilebilecek en düşük fiyat mananınsa gelir. Hükümetin, belli başlı temsilcilerinin toplantısı ile her sene asgari ücret ülkede hangi iş tarafında ve hangi kurala tabi olması ise, bir işçiye verilebilecek en düşük aylığı temsil etmektedir.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Asgari ücreti ile ilgili temel kurallar ise 25540 sayılı Resmî Gazete aracılığı ile yayımlanan asgari ücret yönetmeliği sayesinde tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte;

  • Emel, Kapsam, Destek ve Tanımlar
  • Fiyatın Belirlenmesine Ait İlke ve Asallar
  • Komisyonun Kuruluşu, Görev, Yetki ve Sorumluluğu
  • Fiyatın Yürürlüğü, Patronun Sorumluluğu, İşçi ve Patron Temsilcilerinde Aranan Nitelikler
  • Başlıkları ile asgari fiyata konusunda tüm ayrıntılara yer verilmiştir.

Asgari ücret, ile ilgili yönetmeliklerde de ibraz edildiği gibi yalnızca 4857 sayılı İş Yasası altında olan iş organlarını veyahut personelleri değil, her türlü işçinin çalıştığı, tüm iş kollarını kapsamaktadır.

Asgari ücret, asgari ücret komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her sene birlik olarak belli başlı kriterler beraberinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarını belirler. asgari ücret komisyonu, çalışma ve sosyal güvenlik Bakanlığı’nın saptayacağı azalardan birinin başkanlığında; çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı çalışma genel müdürü veya yardımcısı, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı iş sıhhati ve güvenliği genel müdürü veya yardımcısı, devlet istatistik enstitüsü ekonomik sonuçlar dairesi başkanı ya da yardımcısı, (hizmetler, fiyatlar için oluşturulan istatistikleri ve istatistikler dairesi başkanlığı dahilinde) hazine müsteşarlığı temsilcileri, devlet yapılandırma teşkilatı müsteşarlığı beraberinde konu ile ilgi alakalı kurumun yönetim kurulu başkanı ya da yetkilendireceği bir personel, bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşunun fark iş kolları için seçeceği beş temsilci, bünyesinde en çok yönetici ve lider bulunduran patron kuruluşunun fark iş kolları için seçeceği beş temsilciden, kurulur. Bunlarla beraber asgari ücret net olarak belirlenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.