Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Milyonlarca çalışanın ve aynı zamanda binlerce işverenin merakla beklediği günlere yaklaşıldı. 2021 yılı asgari ücret miktarının açıklanacağı zamana sayılı günler kaldı.

Milyonlarca çalışanın ve aynı zamanda binlerce işverenin merakla beklediği günlere yaklaşıldı. 2021 yılı asgari ücret miktarının açıklanacağı zamana sayılı günler kaldı. Asgari ücret; çalışan bir kişinin hayatını devam ettirebilmesi için gerekli olan tüm ihtiyaçlarının (yiyecek, giyecek, barınma, sağlık, ulaşım, kültür, hobi vb.) en minimum düzeyde karşılayabileceği günlük hesaplanan ve aylık olarak ödenen ücret anlamına geliyor.

Geçen sene 26 Aralıkta, 2020 yılı için belirlenen asgari ücret %15 zam yapılarak 2324 lira olarak açıklanmıştı. Ülkemizde 10 milyona yakın çalışanın asgari ücretle çalıştığı tahmin edilmektedir. Dolayısıyla milyonlarca işçinin gözü kulağı açıklanacak rakamda olacak. Aynı şekilde bir asgari ücretli çalışanın maliyeti bir işverene yaklaşık 3700 lira, dolayısıyla işveren kesimde asgari ücret miktarını yakından takip ediyor.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücret; devlet temsilcisi, işçi ve işverenden oluşan 15 kişilik asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirleniyor. İşçi kesiminin haklarını TÜRK-İŞ, işveren kesiminin haklarını ise TİSK savunuyor. Aralık ayının başlarında asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısı yapılıyor.

Komisyonun sene sonu bitmeden asgari ücreti tespit etmekle resmi bir görevi bulunmakta ve bunu yapabilmek içinde toplamda 4 toplantı hakkı bulunmaktadır.  Bu senenin ilk asgari ücret tespit komisyonu toplantı tarihi 4 Aralık 2020 Cuma günü. 

Asgari ücret ne kadar olacak?

Son 3 yıla baktığımızda asgari ücret artış oranlarının şu şekilde olduğu görülmekte; 2017 yılında %8 artışla 1404 lira olan asgari ücret, 2018 yılında %14 artışla 1603 liraya yükselmiş, 2019 yılında %26 zam yapılarak 2020 lira olmuştu. Şu anda ki asgari ücret, geçen sene yapılan %15 zamla 2324 lira olarak uygulanmakta.  Bu makalenin yazarı olan ekonomist; asgari ücret zammı hesaplanırken en önemli parametrelerin başında enflasyon oranı ve reel faiz getiri oranının baz alındığı söylemek mümkün görünmektedir demektedir.

Ayrıca tüm dünyayı etkileyen Covid-19 ekonomik olarak ülkemizi de olumsuz etkilemektedir. Bu süreçlerin tüm bileşkesi alındığında ise 2021 yılı için asgari ücretin 2725-2800 lira arasında bir rakam olacağını tahmin etmektedir. Asgari ücret tespit komisyonu geçen sene yaptığı gibi eğer son toplantısını gerçekleştirerek rakamı belirlerse, aralık ayının son haftası gibi 2021 yılı için asgari ücretin net olarak ne kadar olacağını tam olarak öğrenmiş olacağız.

Diğer ülkelerde asgari ücret ne kadar?

Almanya’da asgari ücret olarak ödenen para 1584 Euro, Fransa’da ise bu rakam 1539 Euro. İskandinav ülkelerinde ise bu rakam daha da yükselmektedir. Hollanda’da asgari ücretle çalışan bir işçi 1636 Euro, İrlanda’da asgari ücretli bir işçi ise 1656 Euro kazanmaktadır.  Bulgaristan ise asgari ücretli işçinin eline 312 Euro geçmekte, Sırbistan’da ise bu rakam 343 Euro’dur. Sadece asgari ücretin rakamsal büyüklüğünün tek başına bir şey ifade etmediğinin, önemli olan paranın alım gücünün, o ülkenin içindeki reel değerinin yüksek olmasının önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum