Asfalt, Hava Kirliliğinin Önemli Nedenlerinden Bir Tanesi!

Asfalt, Hava Kirliliğinin Önemli Nedenlerinden Bir Tanesi!

Günümüz dünyasında hava kirliğinin en önemli nedenleri arasında fabrikaların bacalarından çıkan dumanlar ve araba egzozların çıkan dumanlar olduğu düşünülebilir, ancak herkesin atladığı bir detay daha var, asfalt.

Science Advance’te yayınlanan bir çalışmada asfaltların havayı kirleten bir gaz yaydığı tespit edilmiş. Özellikle yaz aylarında sıcak havaların da etkisiyle buharlaşma miktarı daha fazla olduğu için asfaltlar, kamyon ve arabalardan çıkan dumanlardan daha fazla hava kirliliğine neden olabilir.

kwt-5234-1030x685.jpg

Hava kirliliği son 10 yıl içinde büyük oranda iyileşme göstermesine rağmen hala Çin ve Hindistan’daki bazı kentler için en büyük sorunlardan birisi konumunda. Atmosfer bilimciler yapmış oldukları çalışmalarda havada bulunan kirlilik seviyesi ile yer yüzünde kirletici olarak bilinen cisimlerden çıkan kirlilik arasında bir boşluk olduğunu tespit ettiler. Yale Üniversitesi’nden Drew Gentner ise oluşan bu boşluğa asfaltın ne derece katkı yaptığını merak ederek bir araştırma gerçekleştirmiş. Gentner, yoğun bir şekilde kullanılan asfalt karışımına ait olan örnekleri bir fırına koyarak farklı sıcaklık derecelerinde ısıtmaya başlamış. Fırında asfaltın gün ışığı etkisine maruz kalması için gerekli tüm malzemeleri yerleştirmişler ve bir süre sonra asfalt yığınlarından çıkan kimyasal madde tiplerini tespit etmişler.

Asfalt hem ısıya hem de güneş ışığına maruz bırakılınca, çıkan gazlar zirveye ulaşmış. Asfaltın ısıtıldığı derece 40’dan 60’a çıkarılınca gaz yayılımı da iki katına yükselmiş. Bu sıcaklık dereceleri yaz mevsiminde birçok şehirde yaşanan sıcaklıklara eşit, buradan elde edilecek sonuç ise sıcak havalarda asfaltların hava kirliliğine büyük bir katkı sağladığı olacaktır.

c79ac49218c8c62bb56b86493857e5e7820a6c0e.jpeg

Araştırmacılar, asfaltların üzerlerinden geçen araçlardan daha fazla hava kirliliğine neden olabileceği sonucuna ulaşmış.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.