Arbitraj Farkı Nedir? Arbitraj Riskli midir?

Arbitraj Farkı Nedir? Arbitraj Riskli midir?

Arbitraj aynı menkul kıymetlerin yani altın gibi gümüş gibi çeşitli alım satım işlemi yapılan menkul değerlerin bir piyasadan, işlem gören bir noktadan alınarak diğerinde satılması işlemidir.

Arbitraj aynı menkul kıymetlerin yani altın gibi gümüş gibi çeşitli alım satım işlemi yapılan menkul değerlerin bir piyasadan, işlem gören bir noktadan alınarak diğerinde satılması işlemidir.

Arbitraj Farkı Nedir?

Arbitraj farkı aynı menkul kıymetlerin piyasalar arasındaki farkından kaynaklanan fiyat değişimidir. Örnek vermek gerekirse bir yerden bir pantolon alacaksınız ve bu pantolonun satış fiyatı orada 100 TL, bu pantolonun birebir aynısını satan bir başka mağaza da ise bu pantolonun satış fiyatı 110 TL ve siz oraya aynı pantolonu satmak isterseniz size 110 TL vermekte. Arbitraj farkı tam olarak bu fark oluyor. Yani aynı ürünlerin farklı yerlerde fiyatlarının birbirinden farklı olması. Bu örnek menkul kıymetler üzerinden düşünülmelidir yani altın vb. menkul kıymetler için bu durum gerçekleştirilmektedir.

Arbitraj Riskli midir?

Arbitraj kazanç getirme anlamında güvenilir bir yol olarak görülmektedir. Bunun başlıca sebebi ortada güvenilir bir fiyat farkının bulunması durumudur. Bu sebepten ötürü yatırımcılar arbitraj farkını kullanarak kazanç elde etmeyi güvenli bir yol olarak kullanabilmektedir. Ancak yine de bu durumun çok da kolay olmayabileceği söylenebilir. Kazanç sağlayabilecek oranlarda ciddi farkları yakalamak günümüz koşullarında pek de basit değildir. Bir menkul kıymeti bir piyasadan alıp diğerinde satarak risksiz şekilde kazanç elde etmek zordur ama bunu yakalayabilen kişiler de vardır.

Arbitraj Farkı Nasıl Kullanılır? Nasıl Arbitraj Yapılır?

Arbitraj yapabilmeniz yani bu farkı kullanabilmeniz için tabi ki öncelikle 2 tane işlem yapacağınız alan bulunmalıdır. Örnek olarak bir hissenin işlem gördüğü iki ayrı borsa olabilir bu. Bu iki borsa bulunduktan sonra aynı hissenin orada gördüğü işlem tutarına bakılmalıdır. 

Birisinde 10 TL'den işlem gören bir ürün diğerinde 10,20 TL gibi bir rakam üzerinden işlem görebilir. Veya bu farklar 10.05, 10.10 gibi rakamlarda da olabilecektir. Yani görüldüğü üzere çok yüksek olmayan rakamlarda farklar oluşur. Bu yüksek olmayan rakamlar tabi ki alımınız arttıkça epey büyüyecektir ancak unutulmaması gereken bir nokta ise işlem yaptığınız yerlerin bir aracı olduğudur. Bunun unutulmamasının gerekçesi işlem yaptığınız aracı yerler sizden komisyon ücreti alabilir ve bu komisyon ücreti işlem yaptığınız yerden yere değişim gösterecektir. Yani gördüğünüz bu rakamın işlem yaptığınız takdirde size kazanç getirip getirmeyeceğini işlem yapacağınız yerleri inceleyerek keşfedebilirsiniz. Bu yüzden görülen her rakam üzerinden saf kazanç elde edileceği düşünülmemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.