Araştırmalar Koronavirüsün Bilinenden Daha Önce Yayılmaya Başladığını Gösteriyor!

Araştırmalar Koronavirüsün Bilinenden Daha Önce Yayılmaya Başladığını Gösteriyor!

Brezilya’da gerçekleştirilen araştırma oldukça çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Ülkede koronavirüs aslında bilinenden çok daha önce yayılmaya başlamış.

En çok vaka görülen 3. ülke konumundaki Brezilya’da virüsün daha erken yayılmış olabileceğine dair bir araştırma gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular virüsün 2019 yılının Aralık ayında yayılmaya başlamış olabileceğini ifade ediyor.

ispanya-reuters1-16-9-1603203559.jpg

Brezilya’nın Espirito Santo eyaletinden 2019 yılının Aralık ayında alınan kar örnekleri koronavirüse özgü olan IgC antikorlarının olduğu ifade ediliyor. Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmada hastaların Dang virüsü veya Chikungunya virüsüne maruz kaldığı düşünülmüş ve alınan 7 bin 730 kan örneğinden 210’un IgC antikorlarına rastlanmıştı.

Virüsün Yayılması Daha Erkene Dayanıyor

Brezilya, ilk koronavirüs vakasını 26 Şubat 2020 tarihinde açıkladı, ancak alınan kan örnekleri 18 Aralık 2019 tarihine ait, veriler koronavirüsün Brezilya’da çok daha önce dolaşıma girmiş olabileceğini gösteriyor.

Bakanlık’tan gelen açıklamada ise koronavirüs geçiren bir kişi de IgC antikorlarının tespit edilebilir seviyeye ulaşması için 20 günlük bir süreye ihtiyaç olduğu, bunun da koronavirüsün Brezilya’da 2019 yılı Kasım ayında yayılmaya başlamış olabileceğini gösterdiği ifade edildi.

Yine Brezilya’da 2019 Kasım’ında kanalizasyonlardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda koronavirüs izlerine rastlandığı açıklanmıştı.

Fransa ve İtalya’daki Araştırmalar

İtalya’da geçmişe dönük araştırma yapan ülkelerden bir tanesi, araştırmalar koronavirüsün ilk ortaya çıkışının Şubat 2020 değil, Eylül 2019 olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan bir diğer araştırmada da zatürre sorunu nediyle hastaneye başvuranların oranının 2019 yılının son 3 ayında ortalamanın çok üstünde olduğu vurgulandı.

1463238.jpg

Fransa’da ise bir hastanede, Avrupa’da koronavirüs vakalarının resmi olarak açıklanmasından yaklaşık bir ay kadar önce bir koronavirüs hastasını tedavi ettiğini açıklamıştı. Doktorlar, aralık ayı sonlarında bir hastanın tedavisinin yapıldığını açıkladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.