Aracı olanlar ve araç almak isteyenler dikkat: mutlaka bunu yaptırın!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, yurttaşların sıfır araç alırken ekspertiz raporunu dahi almalarını gerektiğini belirterek şunları söyledi, ‘’Sıfır araçların bazılarında taşıyan tırların devrilmesinden kaynaklı hatalar var” ifadelerini kullandı.

 Araç piyasasını önemli isimlerinden Mahmut Şahin, araç alacaklar için önemli açıklamalarda bulundu. Mutlaka yapılması gereken detayların altını çizen Mahmut Şahin, gerekli durumların yapılmaması durumunda kişinin başının ağrıyabileceğini belirtti. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin şunları söyledi;

 

Burada da bir mal alışı yok, hizmet alışı var. Ekspertizler, bu konuda yetkilendirilmiş şirketlerdir. Dolayısıyla bize yaptığı ekspertiz ile bize fatura vermek zorunda. Biz ona güvenerek bir işlem yaptırıyoruz. Onun vermiş olduğu rapora göre paramızı ödeyip malımızı alıyoruz. Burada ekspertizin verdiği rapor aslında tüketiciyi bağlamıyor, kendisini bağlıyor.

Vatandaş eğer ekspertiz raporunu almış, daha sonrada o raporun eksik veya hatalı olduğunu fark etmişse hemen ekspertiz aleyhine miktar itibariyle ne kadar zarara uğradığını tahmin ediyorsa bilir kişiye sorarak hakem heyeti sınırına giriyorsa hakem heyetine, eğer 2021 senesi için 11 bin 300 TL’nin üzerindeyse tüketici mahkemesine başvuracak” ifadelerini kullandı.

Sıfır Araçlarda Bile Yapılmalı

Şahin, sadece ikinci el araçlarda değil sıfır araba almak isteyen kişilerin dahi ekspertizi yapmanın şart olduğunu belirterek şunları söyledi;  “Burada ‘biz ekspertizi ne zaman yaptırmalıyız’ sorusuna verilecek cevap çok önemlidir. Ekspertizler genelde ikinci el araçlar için düşünülüyor. Biz Tüketiciler Birliği olarak ısrarla diyoruz ki, sıfır araç alsanız bile mutlaka ekspertiz yaptırın. İkinci el araçlara da ister yaptırın ister yaptırmayın.

O sizin keyfinize kalmış. Çünkü sıfır araçlarda bile o kadar çok mahkeme kararı var ki, sıfır araç aldıktan bir süre sonra ya serviste ya da aracı satarken o aracın devrik ve boyalı olduğunu fark ediyorsunuz. Sıfır araçlarda bile taşıyan tırların devrilmesinden kaynaklı hatalar var. Hasarlar servislerde giderilip sıfır araç şeklinde satılıyor.