Araç Sahipleri Dikkat! Artık 14 TL Ödenecek!

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre araç muayene gecikme bedellerinde önemli düzenlemeler yapıldı.

Açıklamayı TÜVTÜRK yaptı, muayene gecikme bedelleri yeni düzenleme ile birlikte aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranlarına ve aracın muayeneye gelme tarihine göre değişiklik gösterebilecek.

Buna göre araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş olan araç sahibi ceza olarak 205.08 TL yerine yaklaşık olarak 14.36 TL ödeme yapacak. 5 yıl boyunca muayene ettirilmeyen ticari aracın ödemesi gereken ceza tutarı 1.062,71 TL yerine 74.68 TL olacak.

Muayene Gecikme Süresi İçin Sınır Yok

TÜVTÜRK, yeni düzenlemenin 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olduğunu ve tüm araç tipleri için geçerli olduğunu açıkladı. Ayrıca gecikme süreleri için de bir sınır olmadığını belirtti. Yeni düzenlemeden muayeneye 1 yıldır gelmeyen araçlar gibi 8-10 yıl gibi uzun bir süredir gelmeyen araçlar da yararlanabilecek.

Buna ek olarak araç muayene işleminin yapılabilmesi için araç sahibinin Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), otoyol geçiş cezası ve trafik para cezası gibi cezalarının da bulunmaması gerekiyor.

Yeni düzenleme ile birlikte araç sahipleri diğer cezalarını da indirimli bir şekilde ödeme imkanına sahip oldu.

Araç muayene randevuları TÜVTÜRK’ün internet sitesinden, ‘0 850 222 88 88’ numaralı çağrı merkezinden ve e-devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde alınıyor.